Stichting Geveltekens Het jaar 2000 is voor de Stichting Geveltekens van de Vereniging Haerlem een jaar van verandering en voorbereiding geweest. Een aantal projecten is in voorbereiding. Zo is er regelmatig overleg met de eigenaar van Antoniestraat 37. Hier bevindt zich Haarlems oud ste gevelsteen, Sint Joris, uit 1570. Er wordt onderzoek gedaan naar de beste manier om de steen zo goed mogelijk te conserveren. Ook loopt er een onderzoek naar de mogelijkheden van restauratie of —346— conservering van de gevelsteen De Valk, Bakenessergracht 84. De steen is in zeer slechte staat en een spoedig ingrijpen is dan ook gewenst. De sgvh heeft een klein historisch onderzoek gedaan naar de juiste kleurstelling van 'Het Wapen van Schotland', Groot Heiligland 20. Ook is bemiddeld tussen de eigenaar van het pand en een restauratiebedrijf. Er is besloten om de steen voorjaar 2001 te polychromeren. Een groot project staat in het kader van het 100-jarig bestaan van onze vereniging op stapel, in samenwerking met het Frans Halsmuseum. Hier bevinden zich op niet voor publiek toegankelijke plaatsen zoals depot en binnenplaatsen diverse gevelstenen, die in de loop der tijd in het bezit van het museum zijn gekomen. De sgvh is druk bezig met voorbereidingen om acht van deze stenen te restaureren, te polychromeren en te her plaatsen. Er zullen vier stenen weer naar de oorspronkelijke panden in de binnenstad verhuizen en vier stenen zullen worden ingemetseld in de achtermuur van het museum aan het Klein Heiligland. In navolging van eerder verschenen stukjes in het Haarlems Dagblad is ook dit jaar weer een aantal geveltekens in kleine artikelen in de krant beschreven. Daarnaast werd op verzoek van Radio Antenne Bloemen- daal een programma van een uur gemaakt. Dit is tijdens de zomermaan den twee maal uitgezonden. Ook werd samen met een medewerker van de Rijksdienst Monumentenzorg medewerking verleend aan een radio programma van Radio Noord-Holland met oude muurschilderingen als onderwerp. Na een tip is de sgvh op het spoor gekomen van een verloren gewaan de gevelsteen. Het betreft een van de twee stenen die de voormalige Kleine Houtpoort sierden. De steen, die aan de buitenzijde van de poort ingemetseld was met het Haarlemse wapen, is te zien in de voorgevel van Voorhoutstraat 20. De steen uit de binnenzijde van de poort met het wapen van Holland is nu weer terecht en bevindt zich in een particulie re collectie in Bloemendaal. Beide stenen zijn gedateerd op 1571. Diverse geveltekens zijn door particulieren of overheidsinstanties tij dens restauratiewerkzaamheden onder handen genomen. Zo heeft het Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 348