ca. 2 meter lengte en bleef in Haarlem wonen, waar zij op hoge leeftijd is gestorven. Slechts éénmaal trof ik in Jan Willems eigen geschriften haar naam aan, namelijk in een brief van 30 augustus 1921 aan zijn schoonmoeder.38' Hij is dan gescheiden van Annet Modderman en heeft een huishoudster in dienst, mevrouw Bakker, waarover hij enthousiast is. 'Hoewel hare persoonlijkheid een geheel andere is, herinnert zij mij telkens aan Marie Kruseman'. -32- Overlijden moeder en huwelijk, 1900-1901 Op 12 september 1900 overleed in het huis Houtplein 8 Henriëtte Enschedé-Mirandolle. Jan Willem bleef achter in het grote huis met een te lieve dienstbode, aldus Edzard, en met een aanzienlijke erfenis, daar de gelden die zijn moeder in 1878 van zijn vader had geërfd aan haar enige zoon kwamen. Er is in later jaren diverse malen sprake van 'de testa mentkwestie' wanneer er redenen genoemd worden waarom de verhou ding tussen Jan Willem en zijn halfbroers niet beter was. Waarschijnlijk betrof dit het testament van de weduwe waardoor haar bezittingen op haar eigen zoon overgingen en niet ook op haar stiefzoons. In december 1899 was Jan Willem aanwezig bij het huwelijk van zijn verre neef mr. H.J.D.D. Enschedé met Marie Kooy. Bij het huwelijksdiner ontmoette hij een vriendin van de bruid Anna Hermanna Modderman, dochter van de jong overleden griffier van de rechtbank te Winschoten Edzard Jan Modderman (1835-1872) en Jantina Haitzema Viëtor (1846- 1926) 39> Zij woonde toen met haar moeder in Heemstede en was werk zaam op het Museum voor Kunstnijverheid in Haarlem, waar zij een catalogus van de boekerij maakte. Zij kwam uit een typisch Groningse familie: de jongens in het gezin kregen alles, de meisjes niets. Geld was er niet na het vroege overlijden van de vader in 1872, evenmin een behoorlijk pensioen. Behalve Anna waren er nog twee broers: Berend Modderman (1870-1944), later eigenaar van de drukkersfirma Ipenbuur Van Seldam te Amsterdam, en Antonius Modderman (1871-1900), onderwijzer, lichamelijk hulpbehoevend 4°', vele jaren tot een rolstoel ver oordeeld, en volgens het familieboek Viëtor 'bekend door zijne literaire studiën'.41' Moeder Modderman, met 26 jaar weduwe, nam kostgangers in huis en woonde respectievelijk in Winschoten, Groningen, Dordrecht, Heemstede42', Amsterdam en Den Haag. De drie kinderen kenden weinig liefde en zagen elkaar alleen als het nodig was.I0' Niet de meest ideale achtergrond als levenspartner voor de driftige en verwende Jan Willem Enschedé. Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 34