Necrologieën Henricus Petrus Baard 26 oktober 1906-19 juni 2000 Op 19 juni 2000 is Henricus Petrus Baard overleden, oud-directeur van het Frans Halsmuseum in Haarlem. Hij was 93 jaar. Baard was van 1946 tot 1972 directeur van het museum. Aanvankelijk leek zijn toekomst in de houthandel te liggen. Want zijn vader, zelf directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, wist uit ondervinding dat museumdirecteur in die tijd zeker geen vetpot was en wilde voor zijn zoon een toekomst met een betere financiële zekerheid. Maar het verlangen van Baard jr. ging toch uit naar de kunst. Hij stu deerde kunstgeschiedenis in Amsterdam en ging als volontair bij het Rijksmuseum werken. In 1932 volgde daar zijn aanstelling als weten schappelijk assistent op de historische afdeling. Dat vormde de opmaat voor een verantwoorde opbouw van deze afdeling en uiteindelijk werd hij er hoofd afdeling Vaderlandse Geschiedenis. Toen de dreiging van de Tweede Wereldoorlog ook voor Nederland steeds groter werd, kreeg Baard in 1939 het beheer over de Nederlandse kunstcollecties met de opdracht deze in veiligheid te brengen. Dat was een grote verantwoordelijkheid. Het is dan ook vooral aan hem te danken dat de Nederlandse kunstschatten tij dig in geheime bunkers werden ondergebracht. Dat gebeurde onder meer in schuilkelders bij Paaslo in Overijssel en diep in de Pietersberg bij Maastricht. Als dat niet was gebeurd, dan hadden we in ons land na de oorlog niet veel kunstwerken meer over gehad.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 356