Anton de Beer 27 oktober 1924-1 februari 2000 De in Haarlem geboren en getogen Anton de Beer was een veelzijdig musicus. Hij was actief als pianist, organist, componist, dirigent, organi sator van muziekconcoursen en jurylid bij koorwedstrijden. Op het Amsterdams Conservatorium, waar hij werd opgeleid tot pianist en com ponist, zal hij niet hebben voorzien dat de muziekwereld zo'n sterk beroep op zijn kwaliteiten zou doen. Meer dan dertig jaar dirigeerde hij Haarlems Gemengd Koor, waarmee 357— hij onder meer Orffs 'Carmina Burana' uitvoerde en jaarlijks met bege leiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest de traditionele uitvoering van Bachs 'Weihnachtsoratorium' gaf. Bij de 25ste keer dat hij dit werk in Haarlems Concertgebouw dirigeerde, schreef Haarlems Dagblad: 'Men heeft door de jaren heen bij De Beer nooit een statische visie op de interpretatie kunnen waarnemen. Steeds bleef ze flexibel, doordat de op handen gedragen koorleider wat dat betreft vrij kon expe rimenteren.' Dat die op handen gedragen koorleider lang niet altijd een gemakke lijk heer was, bleek uit een interview dat hij genoemd dagblad eens gaf. 'Je mensen moeten zich serieus inzetten. Wanneer er fouten wor den gemaakt is dat geen enkel pro bleem. Maar wanneer er een loop je met de muziek wordt genomen, dan klap ik als een soort handgra naat uit elkaar, dan ben ik des dui vels. Dan veeg ik ook alle hoeken met ze schoon.' Behalve Haarlems Gemengd Koor heeft De Beer ook vele jaren het Koninklijk Mannenkoor Caeci- lia onder zijn hoede gehad. Hij liet zijn mannen fraai klinkende mu ziek zingen van Palestrina, Men delssohn, Schubert en Bruckner en natuurlijk de 'Altrapsodie' van Brahms met Aafje Heynis als solis te. De muziekwerken die hij zelf voor Caecilia schreef, werden po pulaire nummers, zoals 'De hanige NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 359