J.W. Enschedé en A.H. Modderman, enkele weken vóór hun huwelijk: Steenwijk 20 april 1901. (coll. J.W. Enschedé, Den Haag) De catalogus van de boekerij van het Museum voor Kunstnijverheid bleek aanleiding tot nadere kennismaking: op 29 december 1900 schreef Jan Willem haar dat haar wijze van bewerking zijn 'volle instemming' had. De aanhef was nog 'Hoog Geachte Juffrouw Modderman'. Er volg de mondeling contact over de catalogus en vijf dagen later, op 3 januari 1901, luidde de aanhef van een volgende brief al 'Lieveling'. Deze brief eindigde met 'Dag vrouwtje lief, denk maar dat je een lekkere zoen krijgt van je innig liefhebbende Willem'. Zoon Just Enschedé: 'Zo lijkt Pa zich nog geen vier maanden na het heengaan van zijn moeder alweer onder de pannen te hebben gebracht'.43» Reeds op dezelfde dag, 3 januari 1901, schreef hij aan zijn aanstaande schoonmoeder Modderman over zijn aan zoek en de noodzaak eikaars eigenaardigheden te verdragen.44» Op 30 mei 1901 werd te Heemstede het huwelijk tussen de 36-jarige Jan Willem Enschedé en de 32-jarige Anna H. Modderman voltrokken. Men trouwde buiten gemeenschap van goederen: 'Pa was rijk (hij bezat ca. ƒ300.000,-), mama geheel onbemiddeld. Later bleek mama veel schulden te hebben, maar dat heeft ze voor haar aanstaande man verzwegen'.43» De huwelijksreis ging naar Zwitserland en in Luzern werden zoals gezegd met een andere Haarlemmer, A.H. Broos, plannen gesmeed tot oprich ting van een historische vereniging in Haarlem. In de brieven die de bruid tijdens de huwelijksreis aan haar moeder schreef vinden we al voorboden -33" A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 35