Pas onlangs werd ontdekt dat deze practical joke twintig jaar eerder in 1917 vergelijkbaar is beschreven door de auteur F. de Sinclair in diens boek De kroonprins van Dziboeti. Lang voordat Godfried zijn reportages vanuit Rome schreef woonde Jan een jaar met de journalist Felix Rutten op kamers in de Romeinse stad. Na diverse studies was zijn eerste baan volontair in het raadhuis van Bennebroek. Later kreeg hij een werkkring als documentalist bij uitge verij Spaarnestad. Jan Bomans werkte tot 1981 als hoofd van het omvang rijke fotoarchief der Verenigde Nederlandse Uitgeverijen, voorheen uit geverij en drukkerij De Spaarnestad. Hij ontwikkelde een uniek opberg- -361- systeem dat in zijn logische opbouw en eenvoud door iedere leek kon worden toegepast. Eén van zijn karakteristieke uitspraken was na zijn pensionering: 'ik begrijp niet dat ik naast alle bezigheden het werk er al die jaren bij heb kunnen doen.' Jan Bomans had namelijk vele interesses: politiek, de verkeersproble matiek, Zoeaven, Frankrijk, geschiedenis, heiligenlevens etc. De aan dacht voor politiek had hij van geen vreemde. Zijn vader tekende op een gegeven moment in een Haarlems receptieboek met het onderschrift: 'lid van de raad, Staten en Kamer'. De praktische politiek van de zoon bleef nochtans beperkt tot één raadsperiode (1966-1970) in zijn woonplaats Heemstede als lid van De Boerenpartij, welke in die periode ook nog leidde tot een splitsing in de Noodraad. In 1982 stond hij kandidaat voor het Parlement op de lijst van de Rooms Katholieke Partij Nederland en weer later van de splinterpartij s.o.s. wiens voornaamste beginselen waren dat wetten nooit overtreden mogen worden en levensrechten nimmer geschonden. Zijn leven bestond voor een belangrijk deel uit oppositie voeren tegen overheersende meningen en overmachtige partij en. J.A. Bomans publiceerde behalve artikelen in kranten en tijdschriften bij elkaar vele honderden ingezonden brieven. Met de pen reageren was voor hem een manier om ergernis van zich af te schrijven, maar evenzeer was hij bij het onderwerp betrokken wanneer het om verkeersslachtoffers ging. Wonend in huize 'Elba' aan de Herenweg nabij een verkeers knooppunt verleende hij menigmaal eerste hulp. Voortdurend trok hij richting Rijkswaterstaat en andere overheden ten strijde tegen obstakels als betonnen banden, paaltjes en ander naar zijn mening onnodig straat- meubilair, die de verkeersveiligheid bedreigden en welke bovendien het stadsbeeld ontsierden. Hij fungeerde enige tijd als hoofdredacteur van het tijdschrift De belastingbetaler, officieel orgaan van de Stichting Comité Vermindering Belastingdruk. Zijn leven lang was Jan Bomans gefascineerd door frappante toeval- NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 363