ningin de versierselen van het rid derschap Nederlandse Leeuw opge speld. Toch was er ook enige kritiek, die vooral te maken had met zijn houding ten opzichte van de veran deringen in de maatschappij, waar mee hij het niet altijd eens was. Het toeval wil dat ik mijn latere oud-collega De Gou in mijn jeugd al ontmoet heb. Hij stond toen aan het -367- begin van zijn loopbaan als burge meester van Steenbergen, terwijl mijn vader burgemeester was van de buurgemeente Dinteloord. Zodoen de kwam hij bij ons wel op bezoek en omgekeerd. Een halve eeuw later hebben wij tijdens een ontmoeting in Haarlem die herinneringen weer opgehaald. De laatste keer dat ik hem ontmoette was op 27 maart 1997 toen hij in het gebouw van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen het laatste deel van de rechtshistorische studie over onze Grondwet presenteerde. Leonard de Gou werd geboren op 22 december 1916. Hij groeide op in Den Haag waar hij na zijn rechtenstudie ook zijn eerste baan vond: waar nemend griffier bij de rechtbank. Na ook nog enkele jaren gewerkt te hebben op de provinciale griffie werd hij in 1946 als 29-jarige benoemd tot burgemeester van Steenbergen. Hij bleef er elf jaar, waarin hij ook de watersnoodramp van 1953 meemaakte. Na enige jaren liet het werk in het niet al te grote Steenbergen toe dat De Gou nevenfuncties aanvaardde. Zo was hij als lid van de kvp vanaf 1950 actief in de Provinciale Staten van Brabant. Venlo was de tweede gemeente waar De Gou in 1957 burgemeester werd. Daar bevorderde hij onder meer de intergemeentelijke samenwer king en de relatie met de gemeenten aan de andere zijde van de grens. Ook vervulde hij in de periode 1955-1963 het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Daar hield hij zich in het bijzonder bezig met defensie en buitenlandse zaken. Hieruit vloeide weer een aantal functies voort zoals het lidmaatschap van het parlement van de West-Europese Unie en van de Assemblé Consultative van de Raad van Europa te Straatsburg. Zijn inspanningen voor de jumelage, later als burgemeester van Haarlem, zijn zonder twijfel extra gestimuleerd door zijn geloof in een verenigd Europa, dat in deze eerdere periode was gegroeid. NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 369