van de latere moeilijkheden: 'Willem geniet zooals U natuurlijk begrijpt niet zoo van de reis als ik, toch vindt hij verscheiden dingen wel heel inte ressant'.46' Verhuizing naar Overveen en de daaruit voortvloeiende proble men, 1902 Reeds enkele weken na het huwelijksaanzoek besloot Jan Willem dat hij niet in het huis aan het Houtplein wilde blijven wonen. Van 13 februari -34- 1901 dateert een brief van de tuinarchitect Leonard Springer over een afspraak om met Jan Willem en 'Mejuffrouw Modderman' te kijken naar 'een plekje voor een gezellig huis met niet te grote tuin'. Springer had grond op het oog in het Haarlemmerhoutpark, in Duin en Daal of in het Bloemendaalse park. Met name in Duin en Daal, zo schrijft hij 'zijn nog enkele niet te grote terreinen te vinden met riant uitzicht (voor Uw aan staande natuurlijk) en een blinde muur gezicht voor U zelve'.47' Uiteindelijk werd gekozen voor een perceel bouwgrond aan de Zijlweg onder Overveen. Architect J.A.G. van der Steur, medebestuurslid van de in 1901 opgerichte Vereeniging Haerlem, kreeg de opdracht tot de bouw van een huis dat 'Het schip van Damiate' zou gaan heten. Deze nieuw gebouwde villa, Zijlweg 263 te Overveen, is een fraai voorbeeld van de neorenaissancistische bouwtrant. Frans Netscher noemt de stijl een men ging van laat-gothiek en renaissance: 'Hoe frisch, hoe pittig doet dit huis ons aan en wat is de gevelverdeeling, de vlakken gebroken door de ramen, beschaafd en gekuischt van aspekt. Nooit kunnen we den Bloemendaalschen weg passeren zonder ons weer eens te verkwikken aan een kijkje op dit huis'.48' In het archief van Jan Willem, nu in Museum Enschedé, is een uitvoerig dossier bewaard over de bouw en inrichting van het huis, compleet met bouwtekeningen, de rekeningen van de aan nemer J.W. van Santé (ca. 16.000,-), een bij Ipenbuur en Van Seldam gedrukt bestek van 49 pagina's, schetsen van Van der Steur voor de tuin en voor de gevelsteen 'Het schip van Damiate'.49) Deze gevelsteen werd ook gebruikt als vignet, o.m. op het briefpapier. Men verhuisde waar schijnlijk in april 1902 en omdat wellicht nog niet alles op orde was werd het eerste kind, Edzard Johan, op 7 mei 1902 niet in het nieuwe huis gebo ren, maar in Heemstede, bij grootmoeder Modderman-Viëtor aan de Meester Lottelaan.50' De directe aanleiding tot het ontslag op de bibliotheek en Enschedé's bedanken voor het secretariaat van Haerlem was het feit, dat de Haarlemse gemeenteraad op 7 mei 1902, in navolging van andere gemeen ten, besloot dat alle gemeenteambtenaren binnen de gemeentegrens Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 36