Janskerk tot archief tot stand. Ook was hij voorzitter van de Archiefraad. Net zoals hij in zijn Venlose tijd lid was van de Culturele Raad van Limburg was hij dat in Haarlem van die van Noord-Holland. Vanuit zijn al genoemde belangstelling voor een verenigd Europa was hij zeer geïn teresseerd in de banden met de zustersteden Angers en Osnabriick, die hij sterk bevorderde. Door zijn lange en brede bestuurlijke loopbaan beschikte burgemees ter De Gou over vele landelijke contacten in en buiten de politiek. Met behulp daarvan heeft hij zijn vertegenwoordigende functie voor de stad ook met veel succes kunnen vervullen. -369- Hoewel De Gou aan de vernieuwingen in het stadsbestuur steeds in positieve zin heeft meegewerkt, had hij persoonlijk soms moeite met be paalde maatschappelijke ontwikkelingen. Hij had - dat is bekend - eigen principiële opvattingen, die wel eens botsten met de opvattingen van anderen, maar hij was daarin consequent, eerlijk en oprecht en hij trok daaruit ook de consequenties die erbij hoorden. Zo trad hij demonstra tief uit de kvp, die hij mede had opgericht, wegens onvrede met het aan nemen van de machtigingswet. Voor een man zijn stempel moet dat een zware maar in zijn ogen volstrekt logische beslissing zijn geweest. Ook in Haarlem liet hij een enkele keer zijn ongenoegen openlijk blij ken. Zo trad hij af als regent van het Elisabeths Gasthuis omdat men daar abortus toestond ook als er geen medische noodzaak toe was. Ook is hij eens bij een openingsconcert van het npo weggelopen omdat men niet, zoals gebruikelijk, het Wilhelmus bij het begin speelde. Dit incident is later door twee Haarlemse kunstenaars gebruikt om een satirisch beeld van De Gou te maken en in te zenden voor de gemeentelijke kunstaan kopen. Het college weigerde dat omdat men geen beeld wilde aankopen dat stadgenoten of hun overtuiging in een ongunstig daglicht stelt. Helaas wordt bij beschouwingen over burgemeester De Gou bijna altijd alleen dit soort incidenten genoemd zonder zijn belang voor de stad in een breder licht te schetsen. Het beeld dat hij zijn tijd wat moeilijk kon volgen is toch een te zware conclusie. Kijkend naar zijn bijdrage aan het bestuur van Haarlem in de roerige jaren zeventig kan worden vastgesteld dat deze van belang is geweest. Terecht domineerden dan ook woorden van waardering en respect in de afscheidstoespraken. Na zijn afscheid, dat om gezondheidsredenen was aangevraagd, is De Gou met zijn echt genote vanwege de betere lucht aldaar in Lemiers in Zuid-Limburg gaan wonen. Een korte beschouwing over dr.mr. Leonard de Gou kan niet eindigen zonder aandacht te schenken aan wat hij naast en na zijn burgemeester schap op wetenschappelijk gebied heeft gepresteerd. NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 371