Zijn proefschrift dat hij in 1943 in Utrecht verdedigde kreeg al het judi cium cum laude. Later heeft zijn wetenschappelijke belangstelling geleid tot een omvangrijke studie naar de bronnen van de staatsregelingen en constituties in de periode 1795-1806. Dit heeft uiteindelijk een serie van vijf delen in acht banden opgeleverd, uitgegeven door het Institiuut voor Nederlandse Geschiedenis. In 1997 werd het laatste deel gepubliceerd. Het kan met recht het opus magnum van de oud-burgemeester De Gou genoemd worden. -370- J.J.H. POP Rie Spakman 22 november 1923—4 juni 2000 Op 4 juni 2000 stierf Rie Spakman-Wentink. Zij was gemeenteraadslid voor de cpn van 1970 tot 1979 en vervulde deze taak als een echte volks vertegenwoordigster. Zij heeft in alle commissies van advies en bijstand gezeten (ongeveer twintig), waarover het College van Burgemeester en Wethouders toen beschikte. Zij bouwde in de loop van de jaren bij de andere raadsleden veel respect op. Men besefte dat de communiste Rie Spakman sprak vanuit de ervaring van 'de gewone mensen'. Het geheim van haar werkwijze was dat zij, na lezing van de stukken van de gemeenteraad, de wijken in ging om te praten met de mensen zoals met onderwijzers, ouders, jongerenwerkers, bijstandsvrouwen en families in het woonwagenkamp van het Waarderveld. Zij toetste de soms niet altijd even heldere nota's van het College van b en w in de praktijk, praatte met de mensen en luisterde naar hun problemen. Zo kon Rie Spakman een raak en soms spottend commentaar leveren op het beleid. Meer dan eens noodzaakte zij het College om reeds ingenomen standpunten te wijzigen met het oog op sociale en financiële gevolgen voor veel Haarlemmers. Zij was erg goed op de hoogte van wat er leefde 'op de werkvloer'. Zo vroeg zij steevast elke winter 'een koudetoeslag' voor de werkers van de reiniging als het flink gevroren had. Zij kreeg die toeslag ook altijd voor elkaar. Rie vertoonde een eigenzinnig stemgedrag in de raad. Uiteraard stem de zij meestal in met voorstellen van de zogenaamde progressieve frac ties. Maar zij stemde ook vaak in met cda en zelfs met WD-voorstellen voor uitbreiding van werkgelegenheid en steun aan de middenstand. Samen met het PVDA-raadslid Jan Haverkort kreeg zij het voor elkaar dat de gemeenteraad van Haarlem elk jaar op 25 februari met een delegatie Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 372