Ontwikkelingswerk in het kader van 'Dienst over Grenzen'. Daar wordt het plan geboren om voor langere tijd in Kitwe, Zambia, in de buurt van de kopermijnen als manager te gaan werken in het scholings- en oplei dingscentrum Mindolo. Zijn vrouw wordt daar hostess. Hun meerjarig verblijf wordt weer afgesloten met een lange reis in een wrakkige auto door zuidelijk Afrika. Er worden vele contacten gelegd, die later, weer terug in Nederland, uitmonden in het medeoprichten van de Mondlane Stichting, genoemd naar Eduardo Mondlane, strijder voor de bevrijding van de Portugese koloniën en omgekomen door een autobom. E wordt -376- de onbetaalde secretaris van de Mondlane Stichting, die zich inspant goederen en gelden in te zamelen voor de bevrijdingsbeweging van de m.p.l.a. en die politieke druk probeert uit te oefenen voor de erkenning van de bevrijdingsbeweging bij de Nederlandse regering. Maar er gebeurt intussen nog iets heel anders. Geheimvol tekenen zich de contouren af voor hun leven na Afrika. Tijdens hun verblijf in Zambia 1967-1969 worden ze nauwkeurig op de hoogte gehouden van de plan nen van zuster en zwager, Lien en Wim Leenman-de Pijper om samen met drie gezinnen, de families Blankevoort, Hartman en Leenman, een leef- werk- en woongemeenschap in Haarlem te stichten als hun ant woord op de uitdaging van het aanbreken van het Ene Mensengeslacht. Het wordt het latere Rosenstock-Huessy-Huis in de Hagestraat. De cor respondentie tussen Haarlem en Mindolo houdt de vlam brandend. Wat we samen met E en anderen vanaf 1958 binnen het kader van Evangelie en Industrie ontdekken begint vrucht te dragen. Vooral de wer ken van Rosenstock-Huessy ontsluiten voor ons nieuwe uitdagende hori zonten en zetten ons over naar andere oevers. Zijn visie op de menselij ke bestemming gaat óns bestemmen. Vooral E vraagt al heel vroeg - begin jaren zestig - na nog maar twee jaar lezen en studeren in groeps verband, om de visie van Rosenstock te innen, of we het gelezene nou niet eens in praktijk moeten gaan brengen? In zijn vakjargon gezegd: wanneer gaan we er sommen/bouwtekeningen van maken? We zijn er dan nog niet aan toe. Samen moeten we nog bijna tien jaar aanrijpen. Wel wordt het ons steeds duidelijker dat we zonder een totale inzet en een diepgaande verandering door blijven modderen. En dan, als E in 1969 samen met zijn vrouw in het vliegtuig zit dat hen van Dar es Salaam naar Nederland terugvliegt en diep onder zich de kronkelende loop van de Nijl waarneemt, heeft kennelijk het uur gesla gen. Wijst de Nijl E zijn loop zoals ooit Horus in zijn koningsbark als valk zijn bestemming navliegt? De bouw van het Egyptische 'Grote Huis'? E vraagt: 'En Pie, wat gaan we nu nog doen?' En gelijk vult hij zijn Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 378