Het (Hout) Plein, waar Jan Willem Enschedé op nr. 8 van 1900-1902 woonde. Hier werd op 2 november 1901 de Vereniging Haerlem opgericht, 2001. (coll. auteur) Hier moest natuurlijk meer aan de hand zijn. Een bibliothecaris uit de illustere Haarlemse familie Enschedé, die voor 300,- per jaar zes dagen per week op de bibliotheek werkzaam was, vorderingen maakte met een geheel nieuwe catalogus en jaarlijks kostbare boekwerken schonk aan de bibliotheek, ontslaat men niet op staande voet, omdat hij niet uit een zojuist door hem gebouwd huis wil verhuizen. De redenen worden dui delijk uit een kort voor het ontslag gehouden 'verhoor' door de burge meester, waaruit blijkt dat de bibliothecaris leed aan hevige driftbuien, naar zijn zeggen veroorzaakt door zonlicht, waardoor hij met ettelijke bibliotheekbezoekers op de vuist gegaan was. Hij had niet alleen de bibli otheekbeambte tevens pandbewaarder, Steenkist, maar ook 'meneer Gonnet' al eens van de trap gegooid. Op het gemeentebestuur was Enschedé evenmin gesteld, gezien zijn uitlating dat 'Burgemeester en wethouders en de Raad aan de palen voor het electrisch licht moesten worden opgehangen'.54' Edzard zei, toen ik hem over het zonlichtargu ment vertelde, 'Onzin, hij was gewoon driftig', al moest hij toegeven dat zijn vader overdag altijd in donkere kamers verbleef en bij voorkeur 's avonds en 's nachts werkte. Er kunnen echter ook medische redenen geweest zijn. Enschedé was zwaar bijziend - bijna blind, aldus Edzard - waardoor zonlicht wellicht extra irritatie opwekte.55' In een brief van 5 november 190256) aan de conservator van de Universiteitsbibliotheek Leiden, L.D. Petit, geeft hij een ietwat andere lezing: Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 38