een vleugel en een harmonium. Het gezinsleven speelde zich hier af en 's avonds zat vader daar te werken, met een zeiltje onder zijn voeten omdat hij nooit stil zat en anders door het vloerkleed heen zou gaan. Dat werken van vader ging door tot diep in de nacht, met als gevolg dat hij in de ochtenduren sliep. Onder de 'zaal' was een grote gezellige keuken waar de keukenmeid en het tweede meisje overdag huisden. Er was een groot fornuis dat ook voor warm badwater zorgde. Voorts waren er in het souterrain enige kelders. Boven de zaal in het achterhuis waren twee slaapkamers, waar vader en moeder na enige jaren apart sliepen en voorts een badkamer en w.c. Op die w.c. zat vader vele uren, voorzien van antiquariaats- en veilingcatalogi. Op de zolder boven deze slaapver dieping was later de slaapkamer van Edzard. Op de eerste etage van het voorhuis waren twee slaapkamers voor kinderen, een handwerkkamer voor moeder en nog twee kamers. Op de tweede verdieping van het voor huis waren de werkkamer van vader en de boekerijkamers. De verdie pingen daarboven bevatten twee dienstbodenkamers en enige zolders. I0> In de Amsterdamse jaren zou de verhouding tussen Willem en Annet (zij werd door Willem ook wel Nel genoemd) steeds slechter worden. Just vertelt: 'Meestal mislukken huwelijken doordat er een derde - vrouw of man - in het spel kwam. Daarvan is hier geen sprake: het huwelijk van mijn ouders is, als er al een reden, oorzaak of aanleiding buiten hun disharmonieën is aan te wijzen, mislukt door geldkwesties Pa's wereldvreemdheid, obstinaatheid, gevoelsarmoede, kinderachtigheid en - ondanks alle goede bedoelingen - gebrek aan wezenlijke belangstelling voor het wel en wee van zijn vrouw; mama's neiging tot het negeren en dissimuleren van alle geldproblemen - dat alles tezamen heeft op den duur hun huwelijk totaal bedorven Mama had, toen ze met Pa trouwde, schulden die ze voor hem verborgen had gehouden. Ook Omi oma Modderman) hoorde daarvan pas in 1919. Al die jaren is mama door geldschieters achterna gezeten en dat heeft tot een steeds weer oplopende geheime schuld geleid die zij telkens weer voor Pa verborg, waardoor het tot aanzienlijke malver saties van mama's kant kwam. Mama was iemand die altijd financieel de kop in het zand heeft gestoken. Van het begin af tot haar dood heeft zij belastingpapieren onbetaald en onbehan deld in een laatje gestopt en pas betaald als de deurwaarder ter exe cutie kwam; met rekeningen van leveranciers, van de bakker en de slager tot de Bonneterie, ging het net zo'.66' A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 45