Vervolgens schrijft hij op 3 mei hij: 'De correspondentie met Dithmar - Mathilde, het verloop der niet gedrukte biografie Karei, vonden hr. en mevr. Dentz beneden peil.'10*' De verschillen van inzicht tussen de twee broers over het Coster-Gutenberg probleem en nu weer over de typogra fie van William Morris hebben na de dood van Charles dus verhinderd dat er een boekje over diens leven en werk verscheen. Amstelodamum 1905-1926 Over de rol van Jan Willem Enschedé binnen het Genootschap Amstel odamum deelt I.J. Brugmans ons een en ander mee in zijn lezenswaardig overzicht Tachtig jaren Amstelodamum 1900-1980.10 Jan Willem werd in 1905 bestuurslid van Amstelodamum en zou dat tot zijn dood blijven. Reeds in 1908 werd hij benoemd tot tweede voorzitter, tegelijk met de benoeming van prof.dr. H. Brugmans tot voorzitter. Samen met zijn medebestuurslid dr. J.C. Breen deed Enschedé in 1909 het voorstel om het jaarboek te transformeren in een twee- of driemaande lijks tijdschrift dat niet alleen historische studies zou bevatten, maar ook kleine bronnenpublicaties en kritische overzichten van artikelen in krant of tijdschrift betreffende Amsterdam. Het plan werd na uitvoerige discus sie verworpen, maar kort erop, in 1913, werd besloten om opnieuw op voorstel van Enschedé naast het jaarboek een maandblad te gaan uitge ven. Enschedé verklaarde zich bereid 'de dagelijkse zorg voor de uitgave te behartigen.' Op 1 januari 1914 verscheen het eerste nummer en bleek een succes. Brugman schrijft: 'Voor de vele leden, die voor de wetenschappelijk-historische ver handelingen in het Jaarboek niet altijd geestdrift konden opbrengen, waren de korte, merendeels actuele berichten in het Maandblad een bron van lering en vermaak.106* Hoewel er een redactiecommissie bestond was het blad feitelijk het werk van redacteur Enschedé. Een groot aantal artikelen en bijdragen in het blad droeg de onderteke ning J.W.E. Hij schreef over visvrouwen, Gerzon, Hirsch, lettergiete rij Amsterdam, Peek Cloppenburg, De Karseboom in de Kalverstraat, Café Schiller, Werkspoor, Oldenkott en Zoonen, de Port van Cleve, Mille Colonnes, boekhandel Van Heteren, Associatie Kassa-Rente Kassa, Bijenkorf, Kreymborg, tramkaartjes, Duitse ban ken kortom het maandblad was een "gezellig" periodiek, dat de lezer weinig inspanning kostte en talloze Amsterdammers kon inte resseren.'I07' A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 61