voor Nederland het begin van moderne boektypografische opvattingen, waarin de leesbaarheid centraal staat en de vormgever een dienaar is van de tekst.'"4' Ook Ernst Braches beschouwt dit boekje in zijn bekende dis sertatie Het boek als nieuwe kunst 1892-1903 als een mijlpaal.1148' In 1906,1907,1908 en 1910 verschenen de vier delen van Het Drukkers Jaarboek, ook uitgaven van Ipenbuur Van Seldam en dus van Berend Modderman. Enschedé had als redacteur en auteur een belangrijk aan deel erin. S.H. de Roos zou de vier delen later prijzen als 'een uitgave welke van het meeste belang voor de verheffing onzer drukkunst mag —64- geacht worden.'"5' Enschedé schreef hierin diverse bijdragen, waaronder uitvoerige 'Literatuuroverzichten' over belangrijk drukwerk dat hem onder ogen was gekomen in het afgelopen jaar. In het Jaarboek 1907 doet hij een oproep"6' om hem materiaal toe te zenden als 'prijscouranten, reclamekaartjes en prospectussen die, vandaag ver spreid, morgen reeds niet meer te vinden zijn waaronder toch door letterkeus, door zetwijze, door verdeeling, door verhouding of door kleurcombinatie iets kan wezen dat staat boven het gewone peil en bespreking verdient.' In hetzelfde overzicht kraakt hij het Rembrandt album af dat Joh. Enschedé Zonen in 1906 had laten verschijnen.117' Hij wijdt de 'artis tieke mislukking' aan de 'firma Enschedé, die als zincografen vermoede lijk, maar als drukkers blijkbaar te kort zijn geschoten, gegeven de stand der moderne typografische reproductie-techniek.' 'Het schrijven van deze alinea's' aldus Jan Willem, 'heeft mij moeite gekost, ongaarne als ik krachtens familieverwantschap wil afkeuren het werk van de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem.' Het aantal publicaties over boekhistorische onderwerpen, ook in de laatste vijftien levensjaren is groot en een opsomming heeft weinig zin."8' Wij doen nog enkele grepen: In 1909 verscheen in het Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen een belangrijk artikel van 56 pagina's: 'Papier en papierhandel in Noord-Nederland gedurende de zeventiende eeuw' (ook verschenen als overdruk met veranderde paginering). In 1914 ver scheen in Het Boek 'De voorgeschiedenis der Nederlandsche Bijbelcom pagnie'. In 1919 bestond de Boek- en Handelsdrukkerij C.A. Spin Zoon te Amsterdam honderd jaar. J.W. Enschedé werd gevraagd om een gedenk boek te schrijven, van welke taak hij zich voortreffelijk heeft gekweten. Het was met name een 'hoogstandje' omdat het archief van de firma was vernietigd en de auteur louter van secundaire bronnen gebruik kon Haerlem Jaarboek 2000

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 66