Mogelijk blijft het dat ik in September a.s. andere dagen voorstel in verband met muzieklessen die mijn vrouw hier in Amsterdam geeft. Onlangs hebt gij mij verzocht mijn eigendommen ter Bibliotheek in te pakken. Gij hebt mij daartoe kisten en hulp toege zegd. Natuurlijk maak ik daarvan gaarne gebruik. Wien van het per soneel kunt gij mij daartoe beschikbaar stellen, opdat ik er voortgang mede kan maken?'124* Een volgende brief in het archief van de bibliotheek betreft een voorstel van de in 1923 nieuw benoemde bibliothecaris T.P. Sevensma aan b en w van Amsterdam van 9 oktober 1924: 'Aangezien mij is gebleken dat aan de historische handbibliotheek van doubletten der Universiteitsbibliotheek, indertijd door mijn ambtsvoorganger bijeengebracht, geen behoefte bestaat en bovendien het hiervoor ingerichte vertrek een andere bestemming zal moeten krijgen, stel ik U voor de functie van den tijdelijken Conservator dezer collectie, den Heer J.W. Enschedé op te heffen en aan hem op 1 Januari a.s. eervol ontslag uit gemeentedienst te verlenen'. Op 11 oktober deed Enschedé nog een laatste, wat schuchtere poging, tot behoud van zijn functie: 'Waarde heer, Het spreekt vanzelf dat ik Uw besluit moet eerbiedi gen. Zou er niet iets op te vinden zijn, dat ik in anderen werkkring gehandhaafd kan blijven? 't Is bitterhard ook dit weer te moeten missen. Ik zal mezelf niet waardeeren, gij weet wat ik waard ben. Maar mij dunkt dat ik voor de bibliotheek met mijn boeken- en typo grafische kennis toch wel van eenige beteekenis kan zijn Had ik drie maanden geleden geweten dat dit mij boven het hoofd hing, ik was stellig niet naar Overveen gegaan'1241 Het 'Apparaat Enschedé' Tijdens zijn leven heeft Enschedé gewerkt aan een kaartsysteem van boektitels, gerangschikt op de namen van de uitgevers/drukkers en daar binnen chronologisch. Hij knipte daartoe titels uit talloze catalogi en plakte deze op fiches. Bij zijn dood bezat hij 48 dozen met deze fiches. Deze werden niet zoals met de bibliotheek gebeurde geveild maar werden voor 500,- overgenomen door zijn oudste zoon Edzard. K5) In 1933 kocht de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boek- A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 73