van een amsterdamsch koopmanshuis: zoo ook de buurt, zoo ook de naaste omgeving. Het was er rustig. Ik gevoelde mij tehuis in mijn huis. Ik voelde mij tehuis in Amsterdam, dat mij gaf dat, wat, van zoover mij bekend, andere steden niet kunnen geven: allerlei zeer onderscheidene bronnen op het gebied van kunsten en wetenschap pen en van intellect; hulp in de dagelijksche voorvallen des levens was gemakkelijk en overvloedig te verkrijgen, dank zij ook de uit nemende wijze waarop het Gemeente-bestuur Amsterdam geoutil leerd heeft met alles, wat de moderne mensch behoeft aan veiligheid en gemak en daarbij een stad, wel is waar mishandeld, toch nog -75- altijd een stad van ongekende schoonheid. Amsterdam had mij gegrepen. In Januari 1923 moest ik Heerengracht 68 verlaten. Ik kwam terecht op een bovenwoning in de Lairessestraat. Welk een verschil! Een buurt zonder karakter; onrustig door trammen, auto's, het gelui van het Lyceum, straatmuzikanten, in kwaliteit verre de minderen van onze draaiorgels in de binnenstad en de nabijheid van het Stadion; ruim uitzicht, zonder gesloten stadsbeeld, zonnig, stoffig, winderig; uitmiddelpuntig zonder intimiteit, kortom een straat, een huis, een omgeving zooals er in binnen- en buitenland dertien in een dozijn gaan. De liefde voor de stad Amsterdam is mij daar vrijwel vernietigd. Op de Heerengracht denkende, dat het mij moeite zou kosten eenmaal Amsterdam te zullen verlaten, is dit mij thans, onge dacht, een opluchting. Zulks ook om een reden, die, eilacy op de Heerengracht reeds merkbaar, mij het leven in deze nieuwe buurt tot een ondragelijke hel gemaakt heeft. Reeds op de Heerengracht had ik hygiënische stoornissen, te voren in Haarlem en Haarlemse contrijen mij onbe kend, in de Lairessestraat zijn zij belangrijk verergerd. In Amsterdam ben ik van meet af aan kortademig geweest; in het laatste jaar nam dit in belangrijke mate toe en ik moest het een goede bekende van mij volmondig toegeven: "Je bent in Amsterdam nooit ziek, maar altijd beroerd en hoe verder je buiten de oude stad komt, hoe beroer der je je voelt. Ik merk dat aan de ...straat", een straat in de buurt van het Vondelpark, waar mijn goede bekende woonde. Inderdaad, het was mij immer een uitkomst als ik maar weer het Amsterdam binnen haar singels kon binnengaan en ik en mijn vrouw ondervon den de gegrondheid hiervan aan den lijve, toen omstandigheden ons dwongen veertien dagen te vertoeven in Hotel Boston aan de Leidschekade. Welk een verschil in kwaliteit van lucht! Mijn huisgenooten en naaste omgeving, die, gelukkig voor hen, die A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 77