la Bibliothèque Communale de Harlem geveild. Ca. 3000 nummers ver deeld over een groot aantal onderwerpen. In de Bijlage volgt een kleine bloemlezing uit deze catalogus, met enkele opbrengsten en namen der kopers."42' Opvallend is dat de handexemplaren van eigen publicaties van Enschedé, compleet met aantekeningen en correspondentie geveild wer den, terwijl er alle reden was geweest om deze in een openbare collectie onder te brengen. In de Bijlage wordt nader ingegaan op de inhoud van de bibliotheek omdat er in het bovenstaande slechts weinig aandacht is besteed aan Jan Willem's verzamelactiviteiten. Lezing van deze veiling catalogus toont aan dat er heel veel jaren speurwerk, het aflopen van antiquariaten, markten, veilingen, etc., nodig is geweest om deze collec tie bijeen te brengen, want vrijwel alles uit deze catalogus zal Jan Willem zelf verzameld hebben. Tot de collecties van de firma in Haarlem heeft hij nooit toegang gehad en in 1867, kort na zijn geboorte, had de grote vei ling plaats gevonden van de bibliotheken van zijn grootvader, overgroot vader en betovergrootvader. Op de veiling in 1927 werd door bijna alle grote bibliotheken en anti quaren gekocht, wat het belang van de collectie nog eens onderstreept. Zijn vroegere 'baas' op de U.B., C.P. Burger jr. schreef naar aanleiding van de toen aanstaande veiling in Het Boek o.a.: 'loopt men het boek de catalogus - vdS] door, dan ziet men den verzamelaar in gedachten telkens weer voor zich, nu dit dan dat onderwerp besprekende, met tal van bewijsstukken bij het betoog, steeds dingen en geschriften, die niemand anders bij de hand had, waaraan eigenlijk niemand anders dacht. Een beginsel van hem was het verzamelen van 'waardelooze dingen', maar hij wist door zijne bestudering en uiteenzetting daaraan waarde te geven In het Nieuwsblad voor den Boekhandel werd ook bericht over de vei ling.144' Daarbij achtte de auteur het vreemd dat zaken betreffende de uit vinding van de boekdrukkunst 'het minst talrijk vertegenwoordigd zijn'. Hij vermoedde dat een deel van de verzameling kennelijk buiten de vei ling was gebleven. Dit laatste waag ik te betwijfelen. Zoon Edzard meld de mij dat alles is verkocht en uit het feit dat hij zelf de door hem begeer de lots op de veiling moest kopen lijkt mij dit wel juist.145' Al met al heeft bibliofiel Nederland acht avonden kunnen genieten van het materiaal dat de rasverzamelaar Jan Willem Enschedé in zijn leven bijeengebracht had. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 83