Ten geleide Het jaarboek staat dit keer geheel in het teken van het honderdjarig bestaan van de Vereniging Haerlem. Het oprichtingsjaar 1901 is daarom als uitgangspunt genomen. In dat jaar kwam Jan Willem Enschedé tijdens zijn huwelijksreis in Zwitserland een vriend A.H. Broos tegen, die ook op huwelijksreis was. Samen zittend op een terras kwamen zij op het idee in Haarlem een historische vereniging op te richten. Enschedé werd de eer ste secretaris, maar bleef dat maar kort. Ab van der Steur beschrijft op boeiende wijze het leven van deze oprichter. Illustratief voor het Haarlem van een eeuw geleden is het artikel van Boudien de Vries over het verenigingsleven in 1900. Nu wordt wel gezegd dat dit het cement van de samenleving is, maar dat was 100 jaar geleden zeker zo. Het sociaal en maatschappelijke leven kwam sterk tot uiting in de zeer vele verenigingen in de stad. Sociëteiten, culturele verenigingen, sportverenigingen, verenigingen van geheelonthouders, zij bestonden allemaal. Hoe de oprichting van de Vereniging Haerlem in dat tijdsbeeld paste wordt duidelijk uitgelegd. Niet alleen de Vereniging Haerlem bestaat 100 jaar. Twee artikelen van Marcel Bulte gaan over twee bedrijven in Haarlem die ook 100 jaar oud zijn. De ene is drukkerij Excelsior, het bedrijf dat onze nieuwsbrief drukt. De keuze voor een artikel over dit bedrijf heeft te maken met het grafisch verleden van Haarlem. Het andere 100-jarige bedrijf is dat van Jan Monnikendam. Vanzelfsprekend past de geschiedenis van een winkel in feestartikelen uitstekend in een feestelijk jaarboek als dit. Ook de biografie over een vooruitstrevende regentes laat een aspect van Haarlem rond 1900 zien. De positie van de vrouw was toen geheel anders. Zij had bijvoorbeeld geen kiesrecht. Wel kon de vrouw actief zijn in allerlei charitatieve instellingen. In het artikel van Jet van Voorst Vader krijgt u een beeld van een vrouwenleven, het leven van haar overgroot moeder, rond 1900. De Vereniging Haerlem schrijft zelf ook geschiedenis. Al honderd jaar lang. De eerste 75 jarén kunt u vinden in de jaarboeken van 1976 en 1977. In dit jaarboek maakt Ab van der Steur de laatste 25 jaar vol. Recente

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2000 | | pagina 9