Nynke van Hichtum en Haarlem De in september 2001 uitgebrachte speelfilm Nynke van de uit Lemmer afkomstige regisseur Pieter Verhoeff geeft een beeld van het leven van de bekende Friese kinderboekenschrijfster Nynke van Hichtum. Verhoeff heeft zich beperkt tot de jaren 1885 tot 1907, van haar kennismaking met de juridsche student en Friese dichter Piter Jelles tot de scheiding van de leider van de s.d.a.p., mr. P.J. Troelstra. Behalve op de resultaten van de research die de regisseur liet doen door onder anderen Diderica van Thes en de adviezen van Aukje Hol- trop, baseerde hij zich bij het maken van zijn film op de in het Fries geschreven documentaire roman over het leven van de schrijfster, De oare helte (1997), die in 2000 in vertaling uitkwam onder de titel Eigen waarde. De Nederlandse editie van dat boek werd destijds in Haarlem gepre senteerd en dat had verschillende redenen. Nynke van Hichtum heeft in haar lange leven met talrijke verhuizingen twee keer gedurende een aan tal jaren in Haarlem gewoond en het was daar, dat ze in 1900 het boek Afke's Tiental schreef, dat haar (wereld)beroemd maakte en waardoor haar naam nog lang een bekende klank zal houden. Leven Nynke van Hichtum was het pseudoniem van Sjoukje Maria Diederika Bokma de Boer (1860-1939). Ze werd geboren in de hervormde pastorie van Nes (Dongeradeel) als dochter van ds Albertus Minderts Bokma de Boer en Dieuwke Klaasesz. Na de lagere school kreeg ze van 1875 tot 1879 vervolgonderwijs aan de Dag- en Kostschool voor Jonge Dames in Dokkum, waar haar vertel- en schrijftalent werd opgemerkt. De leider van die particuliere kostschool, ds M.W. Scheltema, drukte haar bij het afscheid van zijn instituut dan ook op het hart om te gaan schrijven. Na de schooljaren bleef Sjoukje thuis, zoals destijds passend werd gevonden voor jonge dochters uit welgestelde milieus. Na het emeritaat van haar vader in 1882 verhuisde de familie naar de Veluwe en daar werd het leven TINEKE STEENMEIJER-WIELENGA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 101