De Frans Halsstraat gezien vanaf het Frans Halsplein rond 1904. De even nummers zijn aan de linkerkant (coll. Kennemer Atlas) Afke's Tiental. Het bekendste boek uit haar laatste levensperiode is felle van Sipke Froukje's, dat ze in eerste instantie in haar moedertaal had geschreven onder de titel De jonge priiskeatser. Sjoukje Bokma de Boer is op 9 januari 1939 in Hilversum overleden. Haarlem en Afke's Tiental Toen Troelstra ook in Amsterdam gehinderd werd door de radicale aan hangers van zijn rivaal in Friesland, Domela Nieuwenhuis, kwam het hem goed uit, dat hij nog in hetzelfde jaar 1893 naar Utrecht kon verhui zen om daar de leiding van de arbeidersbeweging op zich te nemen. Terwijl het gezin in de Domstad woonde, werd in 1894 de s.d.a.p. opge richt. Bij de eerste parlementsverkiezingen waaraan de nieuwe partij deelnam, werden Troelstra en Henri van Kol gekozen. Na gewoond te hebben in Huizum, Leeuwarden, Nieuweramstel en Utrecht verhuisden zij nu naar Den Haag. In 1900 werd in Amsterdam Het Volk opgericht en om zijn functie als redacteur van die sociaal-democratische krant uit te kunnen oefenen naast het Kamerlidmaatschap, zocht Troelstra een huis in Haarlem. Toen ze dat nog niet konden betrekken, terwijl de Haagse huishouding al was opgebroken, ging hij in Amsterdam op kamers wonen, terwijl zijn vrouw met de kinderen nog een poosje bij haar ouders in Den Haag bleef. In die tijd moet Nynke van Hichtum begonnen zijn notities te maken over het leven van moeder Harmke Feenstra, die ze in haar boek de naam 'Afke' zou geven. -105- TINEKE STEENMEIJER-WIELENGA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 105