werd hij directeur van de Dorrepaalsche Bank en van de cultuurmaat schappij Vorstenlanden. Christiaan van Lennep overleed op 18 augustus 1908 te Den Haag.3) Dat Christiaan van Lennep in 1905 zijn levensherinneringen tot aan zijn vertrek naar Indië opschreef had zonder twijfel te maken met het plan dat toen ontstond voor een biografie van Jacob van Lennep. Christiaan en zijn enige toen nog levende broer Maurits stimuleerden Maurits' zoon Maximiliaan Frederik om dat boek te schrijven. Christiaan heeft de publicatie van Het leven van Mr. Jacob van Lennep in 1909 ech ter niet meer meegemaakt (een tweede druk verscheen in 1910). Een aantal gegevens die Christiaan van Lennep voor zijn neef noteer de is gebruikt voor de biografie van Jacob van Lennep. Maar lang niet alles. Soms voerde datgene wat Christiaan te berde bracht te ver voor een biografie van Jacob van Lennep, bijvoorbeeld als hij een beeld schetste van de huishouding en de daarbij horende leveranciers op Woestduin; soms won de discretie het bij de biograaf. Christaans faillerende werkge ver Carp figureert in de biografie slechts onder zijn initiaal, laat staan dat daar het pikante gegeven vermeld wordt dat Jacob van Lennep deze vrome oplichter in zijn De lotgevallen van Klaasje Zevenster opvoerde als het personage Bleek. De herinneringen van Christiaan van Lennep leveren al met al nog heel wat onbekende details over het leven van Jacob van Lennep, een van de populairste auteurs van de negentiende eeuw. In Christiaans jonge jaren was Van Lennep razend populair wegens zijn toneelstukken in verband met de Belgische opstand, zoals Het dorp aan de grenzen (1830) en De roem van tzvintig eeuwen (1831); hij was een gerespecteerd dichter vanwege zijn sinds 1828 verschijnende Nederland- sche legenden; en hij was een van de meest geliefde romanciers met wer ken als De Pleegzoon en De roos van Dekama. Uiteraard geven de herinneringen in de eerste plaats een beeld van Christiaans eigen leven. Zo beleven we mee hoe hij in 1848 als vrijwilli ger door Amsterdam patrouilleert tijdens het 'Glazenmakersoproer' en reizen we met hem mee naar Amerika, waar hij meer succes heeft in de liefde dan in de handel. Maar uit zijn beschreven bladen rijst vooral een monument op voor wat hem het meest aan het hart gebakken was: zijn bewonderde vader en het aardse paradijs Woestduin. Wijze van uitgave Het handschrift - waarschijnlijk een afschrift door iemand anders dan Christiaan van Lennep - bestaat uit een 40 cahier, waarvan 116 bladzijden beschreven zijn. Het cahier kwam via Christiaan van Lenneps schoon- Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 10