Rekrutering Kandidaten voor het notariaat zochten veelal een plaats als klerk op een notariskantoor. Soms werden zij gerekruteerd uit de gewone klerken op de stadssecretarie (de 'scryffcamere'), zoals bijvoorbeeld de jongelieden Johannes Mes en Lourens Baart. Johannes Mes trad in dienst bij de Haarlemse notaris Nicolaas d'Assonville en Baart bij notaris Zeger van der Pullen. Hendrik Haaswindius doorliep zijn leergang bij een Haags notariskantoor. Hier werd hun de kneepjes van het vak bijgebracht alvo- -120- rens zij zelf tot notaris werden benoemd.10' Het was niet ongewoon dat een notaris bij het stadsbestuur druk uit oefende om een van zijn klerken op kantoor of een stadsklerk die hij op het oog had als kandidaat-notaris naar voren te schuiven. In 1658 stemde het stadsbestuur in met Jan Coltermans verzoek om in zijn plaats de stadsklerk Maximiliaan Bardoel te benoemen, mits hij zijn akte van cre atie kon overleggen. Notaris Jacob Elout wenste zich in 1774 met zijn 23- jarige neef, de klerk Gerrit Kok jr., te associëren. Omdat deze reeds tien jaar als notarisklerk bij hem in huis was zou Elout zich verzekerd weten van een goede vervanger en een waardige opvolger. En als laatste voor beeld noemen we de aanstelling in 1777 van de eerste klerk Casparus Henricus van Heynenberg Reuvens na de dood van zijn baas, notaris Nicolaas Gallé.n) Maar ook werden notarissen overgeplaatst, zoals in 1667 Mathijs Haaswindius, die zijn notariële praktijk in Monnikendam voor een in Haarlem opdoekte. Of Theodorus Elout junior, die notaris in Weesp was geweest. Daarnaast vormden ambitieuze procureurs een belangrijke instroom. Meestal werd na een aantal jaren procureurschap de volgende carrièrestap gewaagd. Zo vertrok na acht dienstjaren bij een Haags pro cureurkantoor opperklerk Cornelis Rens in 1682 naar Haarlem. Ook de procureur van de Haarlemse stadsvierschaar Melchior van Kleynenberg slaagde er in 1701 in zijn twintig jaar 'oude' Haagse recommandatiebrief hier te verzilveren. Het Haarlemse notariaat was ook populair onder de deurwaarders bij de Hoge Raad en het Hof van Holland. Naast Joan Geraerts en Willem Massa in de tweede helft van de zeventiende eeuw werd in de volgende eeuw ook de Haagse deurwaarder Francois Jacob Gallé in Haarlem tot notaris benoemd. Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 120