Maaltijd van officieren van de St. Jorisdoelen. Een van de officieren is notaris Hugo Steyn. Schilderij Frans Hals 1616. (coll. Frans Halsmuseum) bereiken en eenmaal neergestoken met een lans verdronk zij. Een ande re zuster werd vlak voor de overgave van de stad aan de Spanjaarden door Waalse soldaten gestenigd. In de daarop volgende jaren rezen ook tegen notaris Talesius zelf steeds ernstiger bedenkingen. Hij zou in juli 1584, na de moord op Prins Willem van Oranje, Balthasar Gerards in een preek als martelaar hebben aangehaald. Reden genoeg om vervolgd te worden. Talesius werd uit de stad verbannen.16' Reeds in de zeventiende eeuw was het kerkelijke element uit het Haar lemse notariaat verdwenen. Er is slechts bekend dat de uit Weesp over gekomen notaris Theodorus Elout jr. in 1706 tot predikant was benoemd. Stedelijke overheidsfuncties Het notariaat was tot diep in de periode van de Republiek geen beroep of functie, maar een bevoegdheid die men kon uitoefenen naast zijn eigen lijke broodwinning. Net zoals elders bekleedden de meeste Haarlemse notarissen diverse andere functies in de stedelijke samenleving. Als een notaris lid van een regentengeslacht was, kon hij uit dien hoof de in de hogere stedelijke colleges penetreren. Tot het begin van de acht tiende eeuw wisten verschillende notarissen tot de vroedschap door te dringen, zoals bijvoorbeeld leden van de machtige regentenfamilie Steyn, waarvan de notarissen Hugo en Jacob Steyn op de schuttersstukken van Frans Hals staan afgebeeld.17' De vroedschap bepaalde het beleid van het Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 128