Officieren en onderofficieren van de Kloveniersdoelen. Notaris Jacob Steyn staat vijfde van links. Schilderij Frans Hals, 1633. (coll. Frans Halsmuseum) periode van twee jaar tot schepen gekozen. Een kleine tiental notarissen werd door de burgemeesters tot secretaris of commissaris van de Kleine Bank van Justitie benoemd. Dit in 1613 opgerichte rechtscollege behartig de de minder belangrijke zaken teneinde de Haarlemse schepenbank te ontlasten. De populairste bijbaan vormde echter een procureurschap bij de stads- vierschaar. De procureurs waren geen academici en behoorden wellicht tot een lagere maatschappelijke laag.22' Alleen de advocaten hadden rech ten gestudeerd (Romeins recht). De laat ryde-eeuwse notarissen Hendrik Haaswindius, Pieter Baas en Assuerus Beuns zijn ook als advocaat werk zaam geweest. Andere nevenfuncties moeten in het geldwezen worden gezocht. Een commissariaat bij de Bank van Lening was bij een aantal gefortuneerde notarissen bijzonder in trek. Bij het verdelen van andere hoge financiële functies in de kringen van de Haarlemse magistraten, zoals het ambt van thesaurier of die van een van de ontvangers, profiteerden zij echter slechts in geringe mate. De functie van commissaris van de plaatselijke Rekenkamer of een rentmeesterschap van een van de kerkelijke instel lingen werd zelden door een notaris bezet. In de zeventiende eeuw werd twee maal een post bij de Generaliteits rekenkamer in 's-Gravenhage aan een Haarlemse notaris toegewezen. Een commissarisschap bij een van de instellingen, die waren belast met -133- HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 133