ris te benoemen. Terwijl zoonlief de gebruikelijke benoemingsprocedure met de gewestelijke Staten als creërende en het Hof als admitterende instantie doorliep, bleef senior vervolgens tot zijn dood in 1637 akten ver lenen. Zo was in familieverband de numerus clausus mooi omzeild.26' De uitoefening van het notariaat bleek in de zeventiende eeuw popu lair in de families Van Triere, Van Bosvelt, Steyn, Van Lievendael, Van Kittensteyn, Haaswindius, Gellinckhuysen en Baart. In de 18de eeuw houdt deze traditie stand bij de familie Baart, bij de bloedverwanten van notaris Assuerus Beuns en de families Van Kleynenberg, Elout, Gallé en Noppen. Deze families waren soms door onderlinge huwelijksbanden aan elkaar verwant geraakt. Eenmaal, in het midden van de 18de eeuw, overleefde vader Willem Baart zijn zoon Willem Baart junior.2?' Bij het indienen van het overlijdensbericht werd het stadsbestuur om restitutie van de teveel betaalde aanslag in de 'annates' (een belasting op de stede lijke ambten) verzocht. Omdat enkele families wel drie- of zelfs viermaal in het notariaat voor komen, zijn de namen Van Bosvelt, Haaswindius, Beuns en Baart op die manier nauw aan het Haarlemse notariaat verbonden geraakt. Overdracht notariële protocollen Zoals eerder vermeld waren notarissen sinds de publicatie van de plak katen van Karei v verplicht een protocol bij te houden én te bewaren. Uitzetting uit het notariële ambt kon hen anders ten deel vallen. Het oud ste notariële protocol dat in het Haarlemse stadsarchief bewaard wordt betreft een tiental bladzijden met in het Latijn opgetekende akten in de periode 1485-1495 die zijn opgenomen in een formulierboek van de laat middeleeuwse notaris Adriaen Johansz.28' De serie ingebonden notariële protocollen vangt aan met dat van Jo hannes Muntingh en loopt over de jaren 1570-1572. De volgende reeks notariële protocollen zijn van notaris Michiel Jansz. van Woerden en strekken zich uit over de periode 1573-1621. De serie bestrijkt een doorlo pend tijdvak van bijna vijftig jaar die in maar liefst 26 banden zijn inge naaid. In de zestiende eeuw was er slechts één andere notaris, Adriaen Willemsz., die van 1577 af een dergelijke hoeveelheid notariële protocol len achterliet. Daarnaast bleven van de notarissen Henric Quirijnsz. Talesius en Joseph van Triere in diezelfde eeuw slechts een enkel proto col en daarmee fragmentarisch bewaard gebleven archief voor het nage slacht behouden.2"' Over het algemeen was het houden van een protocol een voorschrift dat voor het midden van de zestiende eeuw overal in de Nederlandse Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 136