waren een bezoek aan Teylers Museum en het Archeologisch Museum, een ontdekkingstocht door de stad, een middag striptekenen met Joost Swarte en een poppenspel. Excursies De excursies, georganiseerd door Edzo Huisman, stonden in het teken van de jubileumviering. De luilakwandeling voerde dit jaar door het Bos en Vaartkwartier, waar honderd jaar geleden, op 7 september 1901, de eerste woonhuizen werden aanbesteed (Bosch en Vaartstraat 11 en 13). Onder leiding van buurtbewoner Hans van der Straten is een wandeling gemaakt waarbij uitgebreid de geschiedenis en de architectuur van deze bijzondere en fraaie wijk aan de orde is gekomen. Het was helaas regen achtig weer; misschien was de stromende regen er voor verantwoordelijk dat slechts een vijftiental personen deel hebben genomen aan deze excur sie, die door de opmerkelijke wetenswaardigheden over de bebouwing van dit stadsdeel en de vele geestige anekdotes over de (oud-)bewoners, een memorabele ochtend was. Zondag 10 juni meldden zich 30 fietsende leden van de Vereniging Haerlem voor het inmiddels bekende Rondje Haarlem, een fietstocht van zo'n 45 kilometer. Na koffie en gebak in de Hoofdwacht vertrok de groep. Door het goede weer en door toevallige gebeurtenissen, zoals een dorps feest in Spaarndam, was het een geslaagde dag. Vervelend was het onge luk op het pad langs De Liede waarbij twee leden ten val kwamen. Om het 100-jarige bestaan van de Vereniging extra luister bij te zetten, werd dit jaar voor het eerst een meerdaagse buitenlandse reis georgani seerd. De bestemming was de Franse zusterstad van Haarlem, het in de Loirestreek gelegen Angers. Aan de excursie werd door 48 leden deelge nomen, die op donderdag 4 oktober met de bus naar Angers vertrokken, een reis van twaalf uur. In Angers werd in het Bon Pasteur-klooster over nacht. De eerste dag omvatte het programma een stadswandeling, een ontvangst op het stadhuis door de loco-burgemeester en de bezichtiging van de unieke reeks veertiende-eeuwse wandtapijten met voorstellingen van de Apocalyps. Ook het Musée Jean Lurcat, ondergebracht in het twaalfde-eeuwse Höpital Saint-Jean, werd bezocht. Suzanne Fischer, de Haarlemse ambassadrice, heeft het gezelschap met raad en daad en voor al veel simultaan vertaalwerk terzijde gestaan. Zaterdag voerde de tocht per bus langs de Loire naar de uit de 12de eeuw stammende abdij van Fontevraud. Na een lunch in Saumur werd het kasteel van Brézé bezocht. Het uitgebreide ondergrondse verdedigingsstelsel, dat pas sinds kort be zocht kan worden, maakte buitengewoon veel indruk. Op zondag 7 okto VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 163