zorgvuldig bewaard. Dat stelde mij in staat om in 1995 de geschiedenis van Galerie-T te reconstrueren. In diezelfde periode heeft zij me veel ver teld over haar belevenissen als galeriehoudster. Achteraf heeft dat haar geholpen om over het verlies van haar echtgenoot heen te komen. Het beheren van de galerie is voor hen samen een heel bijzondere tijd geweest. Frans en Rithé Funke Küpper zijn ermee gestart in 1966 op een moment dat Haarlem galerieloos was. Eva Bendien en Polly Chapon had den het in 1956 aangedurfd een galerie te beginnen op het Klein Heilig land maar deze galerie Espace was inmiddels verhuisd naar Amsterdam. -176- In het Frans Halsmuseum bevindt zich een mooi portretje van Rithé geschilderd door Kees Verwey omstreeks 1950. Vijftien jaar later was hij de eerste exposant bij Galerie-T. Daar bleef het niet bij, Tajiri, Constant en Corneille exposeerden op de gracht en via de laatste werden contac ten gelegd met galeriehouders en kunstenaars in Parijs. Het echtpaar richtte zich vooral op 'la nouvelle figuration' een stroming in de Franse kunst, al dekt deze term niet geheel de artistieke lading. In de loop van de jaren zestig veranderde het wereldbeeld en een reflectie daarvan was te zien op de wanden van galerie-T. Nederlandse debutanten kregen ook een kans. Frans Funke koos de kunstenaars en Rithé onderhield de relatie. Zij was de spil in het huis op de Bakenessergracht. Sommige kunstenaars kwamen voor de vernissage over uit Parijs en logeerden op de zolder van het pand, waar zij de laat ste hand aan hun schilderijen legden. Met een paar van hen had ze tot het einde van haar leven nog contact. In 1970 werd Rithé samen met een aantal andere galeriehoudsters geïnterviewd door Dolf Welling. Uit het artikel in de Haagse Courant komt duidelijk naar voren dat zij een goed gevoel voor commercie had en op zoek ging naar jong talent. In die periode was inmiddels een dépendance geopend in Amsterdam, galerie Jalmar, gevolgd door een definitieve verhuizing naar de Keizersgracht. Wonen en werken op twee locaties met daarbij een vaste baan als tekenleraar voor Frans Funke, betekende een zware belasting voor het echtpaar. Toch bleven beiden initiatieven ontplooien. Verschillende poli tiek geëngageerde kunstenaars uit Latijns Amerika werkten in Parijs en exposeerden geregeld bij hen. Zo voelden zij zich geroepen om in 1973 in hun galerie een 'Marathonade' te organiseren ten behoeve van Argen tijnse gevangenen. Veel kwam neer op de schouders van Rithé. Een tour de force was de deelname aan buitenlandse beurzen, zoals die in Bazel, maar dan wel in een periode waarin zij het moest stellen zonder moder ne communicatiemiddelen. In 1977 kwam er door gezondheidsproblemen een einde aan het bestaan van Galerie-T. De galerieruimte op de Bakenessergracht is altijd intact gebleven. Men Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 176