werd hij voor geen van de drie benaderd als architect. Dat heeft hij als een grote klap ervaren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog gaf Kloos les aan het door Mart Stam geleide Kunstnijverheidsinstituut in Amsterdam, later aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam. Zijn eerste publicaties verschenen in 1934 in de 8 en Opbouw en kort na de oorlog was hij met onder anderen Willem Sandberg betrokken bij de uitgave van Open Oog. In de jaren zestig was hij enige tijd voorzitter van de redactie van Goed Wonen. In 1986 verscheen bij Uitgeverij Van Gennep de door Manfred Bock en Kees Somer samengestelde biografie Architect J.P. Kloos (1905). In het voorwoord legt Manfred Bock de nadruk op het sociale karakter van het werk van Kloos, dat volledig in overeenstemming is met diens ideeën over de maatschappelijke functie van de architectuur en de overtuiging als architect medeverantwoordelijkheid te dragen voor de ontwikkeling van de samenleving. 'Kloos is sinds de jaren dertig op zoek naar een architectuur, die zich, zoals hijzelf zegt, "zonder gechargeerde pretenties dienend opstelt ten aanzien van de samenleving, een wezenlijk functio nele architectuur" Het "wezenlijk functionele heeft een dubbele betekenis: het slaat zowel op de progressieve sociale bestemming van de architectuur als ook op het middel om dat doel te bereiken, de construc tie.' De weg die Kloos heeft bewandeld is, in de woorden van Bock, 'rechtlijnig, duidelijk bewegwijzerd en smal. De asceet Kloos ontzegt zich elk retorisch middel, elk toegevoegd detail of royaal architectonisch gebaar Deze bewuste eenvoud sluit aan bij het beginselmanifest van de Nieuwe Zakelijke architectenkern uit de '8' uit 1927.' Kloos zelf concludeert in zijn boek Architectuur, een gewetenszaak. Een pleidooi in woord en beeld (in 1985 verschenen bij de Staats uitgeverij) dat alleen een architectuur die fundamenteel stoelt op respect voor de Rechten van de Mens, kans op overleven biedt - de enige kans op waarachtige schoonheid van de gebouwde omgeving, op een zich door zijn stijl manifesterende gemeenschap'. J.P. Kloos werd bij diverse gelegenheden onderscheiden. In 1982 ont ving hij de BNA-kubus, nadrukkelijk als een exponent van het Nieuwe Bouwen, die nimmer concessies heeft gedaan aan de gekozen uitgangs punten en daardoor tot een omvangrijk oeuvre van onmiskenbare archi tectonische kwaliteit is gekomen. MAARTEN KLOOS NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 179