Hans Warnaars 14 augustus 1917-3 februari 2001 Hans Warnaars was een man die de geschiedenis en jaartallen altijd bij zich droeg. Zoals een boekje met daarin op alle afzonderlijke dagen van het jaar de belangrijkste gebeurtenissen door de eeuwen heen vermeld. Makkelijk als eerste gespreksonderwerp om het ijs te breken. Op 3 febru ari 2001 overleed hij in Overveen, op 83-jarige leeftijd. Een man met gevoel voor geschiedenis. -184- 'Hij had iets met getallen', herinnert zijn neef Johannes Warnaars zich. 'Bijvoorbeeld dat hij op zaterdag 03-02-01 is overleden, dat zou hij toch wel mooi hebben gevonden. Hij was dol op dat soort cijfermatige feitjes.' Hans Warnaars had volgens zijn neef archivaris of historicus moeten worden. Daar lagen zijn liefde en zijn ambitie. Maar het liep anders. Hij kwam terecht in het bedrijf van zijn vader, de gerenommeerde assuran tie-makelaarsfirma Wijtman, De Clercq Warnaars uit 1871. Johannes Warnaars: 'Dat was nog echt zo'n traditioneel familiebedrijf. Het moet de loyaliteit aan zijn vader zijn geweest, dat mijn oom daar ging werken. Zijn echte eigen ambities moest hij daarom vooral in zijn vrije tijd stoppen.' Vlak na de Tweede Wereldoorlog zat Warnaars in Haarlem in een commissie die zich ten doel stelde de afgebrande molen De Adriaan te herbouwen. Hij was naar alle waarschijnlijkheid de eerste initiatiefnemer voor de herbouw van die molen. Een fundering en een oude molen van de scheepswerf Smit uit Alblasserdam had hij al, maar geld was er toen onvoldoende. Daarom kon de herbouw destijds niet doorgaan. Jaren geleden had ook Henk Vijn, die zich later inzette voor de herbouw van De Adriaan, contact met Warnaars. Vijn: 'Het was een fijne correcte kerel. Hij belde mij, toen hij hoorde dat ik met die Adriaan bezig was en vertelde dat hij mij kon helpen aan heel veel gegevens en materiaal over de molen. Ik ben toen bij hem geweest en hij heeft mij fantastisch op weg geholpen.' Zijn liefde voor molens bracht Hans Warnaars ook in het bestuur van de stichting De Hollandse Molen. De oplettende treinreiziger naar Amsterdam kan na Halfweg nog altijd een molentje zien staan dat hij van de sloop elders in Noord-Holland redde. Vanuit zijn levendige interesse voor alles wat met molens te maken had en zijn affiniteit met historie schreef hij een boek over De molens en klederdrachten in Nederland. Een prachtig werk met een schat aan informatie, dat ook heel goed werd verkocht. Hij reisde voor zijn onderzoek heel Nederland door en bezocht alle Nederlandse molens, zonder daarvoor een cent vergoeding te vragen. Toen hij al zijn informatie had verzameld, trok hij zich tijdelijk terug, ging Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 184