ste later trouwde met den Heer de Stael, een neef van de beroemde Madame de Stael terwijl de andere, die een beauty was, met haar neef Dennys, officier in het Engelsche leger huwde. Aan zijn natuurlijken aan leg om talen te leeren had hij het te danken dat hij behalve Engelsch beel dig fransch sprak en mooier Duitsch dan de meeste Duitschers. Hij leer de nog Zweedsch en Deensch toen hij later in 1845 door bemiddeling van Papa aan het British museum te Londen werd geplaatst voor de Hollandsche Zweedsche en Deensche boeken en daar zeer gezien was om zijn kundigheden en geest. Hij gaf ons goed les in de Geschiedenis en Aardrijkskunde, maar in mathesis was hij geen licht, zoodat wij daarin bij hem niet op de goede school waren en mij zulks opgebroken heeft daar ik in de sciences exactes een ezel gebleven ben. Van zijn kennis in de hol landsche taal en geschiedenis maakte Papa al spoedig gebruik om tesa- men met hem de leeken Spieghel uit te geven.2'' Hij leerde ons de Algemeene geschiedenis door ons voor te lezen uit Lamé Fleury2"', heel onderhoudende deeltjes voor kinderen geschreven en later uit de Ségur's geschiedenis.2" Uit dit laatste dikteerde hij ons en wij hadden een razende moeite om hem bij te houden. Lardner had een schrander en mooi gezicht met intelligente oogen en mooi zwart hair. Hij was zeer gesteld op zijn toilet, droeg altijd een glim mende hooge hoed en dito laarzen en eens dat hij een stuk pantervel gekregen had, liet hij daarvan een warm wintervest met glazen knoopen maken. Hij was van verliefde complexie en o.a. doodelijk van Suzette Tra-Kranen, Later Mevrouw Cruys - een vriendin van Saar, die elke zomer in de vakantie op Woestduin logeerde, op de accordeon speelde en aardige fransche liedjes zong. Ik geloof niet dat hij zich declareerde, zijn bochel was hem een drawback. Later trouwde hij met zijn nichtje Dennys, bij wiens vader, die wijnkoper in Londen was, hij inwoonde toen hij in betrekking was in het British Museum. Dat nichtje had vuurrood hair en maakte haar man steenongelukkig. Hij stierf kort na mijn vertrek naar Java ten gevolge van een val uit de eerste verdieping, waaruit hij in een aanval van heete koorts gesprongen was. Lardner was ondermeester geweest op de beroemde school van Scholten te Haarlem, waar de jongens goed onderwijs kregen, en voordat hij bij ons kwam was hij gouverneur geweest van de kinderen van Generaal Perponcher, de schrijver van 'Les veillées du Chateau'26' en een van de helden in het hollandsche leger bij Waterloo. Eens op een keer dat Maurits en ik met Lardner uit het hek van Woestduin in de Manpadslaan kwamen, zagen wij twee jongelui Copiers uit Haarlem te paard aanren nen. Zij kenden Lardner van de school van Scholten en hielden hun paarden in. Het was een snikheete dag en het zweet brak hun uit. De Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 20