oprichter van de Navorscher28', Nayler, die een boekwinkel had en vei lingen van Engelsche boeken bestuurde. Flowers, Lee enz. Met die hee- ren had hij een Engelsche soirée opgericht, waaraan Papa ook deelnam. De Vinkenbaan op Leyduin29' was voor mij - een hartstochtelijk vin- ker - een bron van genoegen. Vóórdat het koffiedrinken afgeloopen was holde ik naar de baan en bleef daar tot eenige minuten voor 2 uur want dan begonnen Lardner's lessen weer. Ik was geen onbeteekenend per soon aan de vinkenbaan, want ik zag de vinken boven de hooge boomen van Leyduin aankomen voordat de keep ze zag en mocht iemand, die niet met het vinken bekend is, dit lezen, dan deel ik hem mede dat er buiten -23- het huisje in een kooitje een keep'-"1 zit die schreuwt zoodra hij vinken ziet. De vinker 'Bart Leuven' had mij den bijnaam 'de keep' gegeven en toen ik 25 jaren later, uit Indie terug gekeerd, bij hem op de baan van Zeerust51' kwam vroeg hij mij dadelijk of ik nog de 'keep' was. Ik was het gelukkig nog en kan op mijn tegenwoordigen leeftijd nog ongeloofelijk ver zien. Na Grootpapa's dood is de baan op Leyduin verhuurd aan Mr. W. Van der Vliet en toen ik in 1873 daar uit oude affectie een bezoek bracht vond ik een vreemde vinker en muren waar de witkwast flink was overheen gegaan. Nu waren die muren vóór mijn vertrek naar Indie in 1852 zwart van de grieksche, latijnsche en hollandsche verzen van Grootpapa, Papa, oom Jan, de Génestet en anderen en toen ik den vin ker vroeg naar de reden van hun verdwijnen antwoordde hij mij dat Mevrouw Van der Vliet had last gegeven er de witkwast overheen te halen, want had ze gezeid het was zoo'n vieze boel!!! Met een kreet van verontwaardiging snelde ik den vinkenbaan uit naar Zeerust om in de armen van Bart Leuven los te barsten, over zulk een schandelijk wanda- lisme. Ja zei Bart, 'ze vangen er ook niks op Leyduin'! Bart Leuven was een type en beroemd als vinker op alle vinkenbanen in de Noord-Hollandsche duinen. Ook zijn naam komt voor in het beroemde vers van oom Jan van Lennep. Over Bart's middagmaal dat hem door zijn knappe vrouw werd op de baan gebracht en door hem - Joost weet waarom - doopspansagie genoemd werd. Het luidt als volgt: Wat is het hier weer drommels saai, Er vliegt geen vink noch bonte kraai, Ja zelfs geen parlekasie De wind is Noord, het weêr is guur En Bart verlangt naar twalef uur Dan krijgt hij doopspansasie. Hij was arbeider in Leyduin waar hij in hoogen ouderdom overleed even CHRISTIAAN VAN LENNEP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 23