De wedrennen te Zandvoort in 1844. (uit: De wedloopen en harddraverijen ingesteld door de Sociëteit tot Aanmoediging der Verbetering van het Paardenras, Haarlem 1844) Willem en Jan Borski die een groot gedeelte van het kapitaal gegeven hadden reden gratis in de iste klasse. Tegenwoordig rijdt Jan Rap en zijn maat in de iste klasse! Het was in die jaren dat in ons land de eerste wedrennen in de duinen bij Zandvoort47», ik meen Groot Bentveld, gehouden werden. Zij werden bijgewoond door Koning Willem 11 en door de élite van Haarlem, Amsterdam en den Haag. Oom Hodshon paradeerde er met een rijtuig met zes paarden, van de bok gemend, waarvoor hij tuigen had laten maken met ivoren garnituur, heel kostbaar. De Heer van der Hoop was er met zijn friesche harddravers, Baron Baronesse van Verschuur van de Hartekamp en o.a. ook schrijver dezes. Van de renners won een paard van Wickevoort Crommelin, alias de IJzeren Frits, en genaamd Pomaré den eersten prijs. Later kwam er een brochure uit over de Wedrennen getiteld: 'den derden September of hoe heet het was.' Op de wedrennen was ook een zekere IJzerstit een gewezen weesjon gen en paarden arts en protégé van den Heer Fr. van de Poll, die Regent van het weeshuis was, waarin IJzerstit als vondeling gebracht was. Deze had een schatrijke vrouw getrouwd en een groote buitenplaats aan den heirweg gekocht. Hij wilde zich overal indringen bij de Haarlemsche beau-monde, maar dat gelukte niet en door zijn blufferig optreden had hij zich veel vijanden gemaakt en o.a. van den jongen Théodore Previnaire een pak slaag opgeloopen, waarvoor deze tot een korte gevangenisstraf was veroordeeld. Previnaire maakte juist in dien tijd zijn hof aan de beel dige juffrouw Crommelin, eene dochter van den ijzeren Frits en wetende dat zij op een bal in de buitensocieteit in den Haarlemmer Hout zou CHRISTIAAN VAN LENNEP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 31