komen was hij, Joost weet hoe, de gevangenis ontsnapt en kwam in bal toilet op het bal zijn cour maken. Dat liep natuurlijk gaauw spaak, want een paar Regenten van de gevangenis, zoo als Teding van Berkhout en Beels lieten hem oppakken en naar de gevangenis terugbrengen. Dat neemt niet weg dat hij later Juffrouw Crommelin toch trouwde. Dat was eene mésalliance van haar want zijn vader was Belgische fabrikant van katoentjes in Haarlem aan den Zijlweg, waar zijn fabriek stond en niet van komaf. Maar hij was een mooie, aardige jongen en wat de deur toe doet, zij was verliefd op hem, zoodat haar moeder, eene trotsche Pallandt —32- wel moest toegeven. Na onze verhuizing in 1841, na het vertrek van de familie van de Poll, in het kleine huis, kwam de Heer Jhr. Jacob Hartsen gehuwd met Jacoba Elisabeth van de Poll in het groote huis den zomer doorbrengen. Omdat zij beiden denzelfden voornaam hadden werden zij he-co en she-co genoemd. Hij was een beste man, met een zwak gestel en heel podagreus zoo dat hij er als een oud mannetje uitzag. Toen hij in 1845 stierf was iedereen verbaasd dat hij pas in zijn 43ste levensjaar was. Hij was een heel vriendelijk man voor kinderen en het waren aangename buren. Eens dat hij in het weiland een groote staak met een houten vogel er op had laten plaatsen liet hij er ons met een zware buks op schieten. Ik had nog nooit een geweer afgeschoten, maar het toeval ofwel mijn keep oogen wilden dat ik er met het eerste schot de houten vlerk afschoot, waarop de Heer Hartsen zei: 'coup d'essai coup de maitre'.48' Ik heb het daarbij gela ten en nooit meer geweer of revolver afgeschoten. De tijd heeft mij als kantoorbediende ontbroken om mij in het schieten te oefenen en op de jacht te gaan. Ik heb meer mijn liefhebberij gevonden in paard rijden en van de bok mennen. Onder de vrienden waarmee Papa op Woestduin omging behoorde vooral de pastoor Coppens van de Vogelenzang, een zeer verlicht en kun dig man met wien Papa eens of meermalen in de week op zijn pastorie of bij ons schaakspeelde. Wij werden als jongens wel bij hem uitgenoodigd om bij hem koffie te drinken en vonden daar een heerlijker maal dan bij ons aan huis, waar wij niet verwend werden zoo als ik hierna zal vertel len. Pastoor Coppens kwam zelfs bij ons middagmalen en eens dineerde hij bij ons met Dominéé Beets maar dat heeft de Kerk hem nooit verge ven. Toen ik bijna 40 jaar daarna aan Tante Antje vroeg waar Pastoor Coppens was gebleven vertelde zij mij dat hij kort na de Syllabus overge plaatst was geworden, niemand wist waarheen. Zijn oude vrienden en bekenden hadden geen spoor meer van hem kunnen vinden. Het is hier de plaats het een en ander te melden over de leefwijze mij ner ouders. Ofschoon zij vrij bemiddeld waren en plusminus 15000 per Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 32