jaar konden verteeren leefden wij meer dan eenvoudig en noch aan het eten noch aan de kleeren werd het verkwist. Met dat bedrag kon men destijds beter leven dan met 25000 in den tegenwoordigen tijd, dewijl men veel minder belasting betaalde, alles veel goedkooper was en men zich veel minder verplaatste. Tot mijn vertrek naar Java in 1852 bestond het ontbijt uit brood, boter, roggenbrood en knapkoek en om 12 uur kre gen wij van hetzelfde laken een pak. Papa kreeg alleen versch brood en wij zagen hem met wangunstigen blik de krakende korst afsnijden en dik met boter besmeren terwijl wij oud bakken brood kregen, dat zooveel gezonder was, beweerde Mama. Onze boterhammen werden heel dun -33- gesmeerd, want boter heette duur te zijn en ongezond voor kinderen, dat volkomen onwaar is, volgens de nieuwere medici. Kaas heb ik nooit op tafel gezien want kaas was ook ongezond voor kinderen en ze kregen er puistjes van. In den zomer kregen wij wel eens om 12 uur een eitje als mama's kippen niet met het leggen staakten of de ratten uit de sloot naast het kippenhok de eyeren niet opvraten. Roggenbrood 's morgens en om 12 uur was schering en inslag en als er een gast was dan kreeg hij, mits hij aangekondigd was, een sneetje kalfsgehakt. In de zomer kregen wij wel eens aardbeziën op ons boterhammen als een versnapering en in het voorjaar sterkkers. Het diner om lh vijf was daarentegen altijd eenvoudig maar heerlijk. Hoewel Papa niet veel van ossen rollade hield was die toch in den regel de hoofdschotel. Soep werd alleen Zondags verstrekt in den regel een slappe rijst of aardappelen soep. Er stond altijd op tafel een enorme soepterrine gevuld met aardappelen en dan bij afwisseling para deerden op tafels schotels met rijst met krenten, gort met rozijnen, gierst met pruimen, met hare respectieve souzen, of appelen met aardappelen, alias heeten bliksem, of hutspot van wortelen, rapen of witte kool en daar wij met grage magen bevoorrecht waren ging alles er in als god's woord in een ouderling. Een zoetje werd slechts heel karig verstrekt en op het dessert werden de appelen, peren of sinaasappelen in vieren gesneden en elk kind met een vierde vereerd. Men was toen niet zoo gevoelig als thands. Papa dronk aan tafel zuren wijn van Schimmelpennink Co uit Deventer, waaraan hij gewend was maar wij kregen een glas slap tafel bier. De kinderen kregen aan 't ontbijt of om 12 uur nooit thee of koffy maar water en melk, want pure melk was voor kinderen niet gezond en te zwaar op de maag. On a changé tout cela. Mijn zoon Christiaan drinkt soms twee liter zuivere melk per dag. De thee en koffie die Papa te drin ken kreeg, was trouwens aan den slappen kant, maar Papa bemerkte daar niets van, want dan was hij verdiept in de Amsterdamsche Courant of Avondbode, twee behoudende dagbladen, en dan bemoeide hij zich niet met de omgeving. Alleen aan het middagmaal was hij spraakzaam en ver- CHRISTIAAN VAN LENNEP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 33