begonnen des morgens om 9 uur tot 3 uur, op welk uur in dien tijd de beurs begon, waar ik echter niet kwam. 's Avonds om 'A 6 begon het kan toor weer tot 's avonds 8 uur en op de dagen van de koffieveilingen, die destijds een maal plaats vonden in de maand, moesten wij tot elf uur en somtijds later op kantoor blijven om de gedrukte afloop van de veiling naar het buitenland te zenden. Eyken Sluyters gaf mij onderricht in wat ik te doen had en toen hij ruim een jaar later naar Westindië vertrok kreeg ik zijn plaats en kwam een zekere Ebeling uit Rotterdam op de mijne. -40- Ik heb aangename herinneringen van mijn verblijf bij Carp Co. en genoot van mijn vrijheid in de tusschenuren. Eens heb ik bijna mijn ont- slach gekregen omdat ik bij een stoei partij den inktkoker van den Heer Carp, toen hij naar huis was om koffie te drinken, omverwierp en al de inkt op zijn schrijfmap stroomde, die hij wel 30 jaren gebruikt had en waaraan hij zeer gehecht was. Ik kwam er echter met een vermaning af. De Heer Carp was een deftige persoonlijkheid, ongeveer 60 jaar oud, altijd gekleed met zwarte jas en witte das, ouderling, zeer geacht en met een groot crediet. In het jaar 1848, na de fransche revolutie van februari, kwam hij echter in moeyelijkheden, niet omdat er geen remises uit het buitenland kwamen, zoo als de oningewijden op kantoor dachten, maar omdat hij gezamenlijk met Pannekoek en Rems op reusachtige schaal in effecten speculeerde waarvan niemand op kantoor iets kon bespeuren omdat Rems op de beurs op zijn eigen naam kocht en Pannekoek van de transacties geheime boeken hield. Het schandaal was groot toen men ver nam dat die vrome Carp zijn crediteuren en vrienden zoo bedrogen had en het heeft weinig gescheeld of het heeft hem in handen van het gerecht gebracht. Toen ik op den middag na de staking van betaling thuis kwam en het treurige nieuws aan Mama vertelde verzocht zij mij het tot na het middagmaal te verzwijgen voor Papa, anders kon hij niets eten, maar Papa thuis komende was al van de geheele zaak op de hoogte en wist dat hij de 40.000,- die hij eenige dagen te voren aan Carp geleend had kwijt was. Vóór het middagmaal riep hij mij bij hem in den gang om mij te zeg gen eerst na het diner de ramp aan Mama te vertellen anders kon zij niet eten. Edele zielen! Beiden bleven er kalm onder en stilden hun honger alsof er niets gebeurd was. Papa vertelde aan tafel, dat toen de beurshee- ren na de beurs in de sociëteit Concordia kwamen, waar hij domino speelde, hij hun vroeg welke huizen dien dag waren gevallen, want er vie len er dagelijks, men hem de namen van eenige firma's opnoemde die gestaakt hadden, en dat vooral de stagnatie van Carp Co. een groote sensatie gemaakt had; hij had daarop dood kalm zijn leedwezen betuigd, omdat ik er op kantoor was maar over het geldelijk verlies niet gespro- Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 40