er altijd prachtig uitzag als hij op audiëntie bij den Koning ging; dan droeg hij l'habit 'a la francaise' met stalen knoopen met facetten?"», jabots en manchetten van echte Brusselsche kant, zwarte zijden korte broek dito kousen, schoenen met blinkende stalen gespen, en een degen met stalen gevest op zijde en een steek op het hoofd. Dan maakte Papa een schitterend figuur, maar in zijn studeer kamer genoot hij van zijn mole naarspak, waarvan de linkerborst bruin was geworden van de snuif. Later heeft hij dat verwisseld voor een chambercloak, waarin hij door Schwartze is geschilderd. Papa had op zijn zilveren bruiloft van mama een bureau ministre cadeau gekregen - waaraan ik nu gezeten ben - maar ofschoon dit bureau altijd vol lag met boeken en papieren schreef hij bij voorkeur aan een speeltafeltje, dat altijd wiegelde omdat de pooten niet even lang waren. Ook dat tafeltje lag vol, maar Papa kon overal den weg vinden behalve als de werkmeid den boêl quasi had opgeruimd want o wee! dan was hij diep ongelukkig! Ik heb die slordigheid van hem overgeërfd. - Papa had natuurlijk een groote correspondentie, die hij dadelijk beant woordde. Hij schreef eerst de adressen en daarna zonder ratures7» de ant woorden waarmede hij in een ongeloofelijk korten tijd klaar was. Dan had hij zijn werk als Rijksadvokaat, moest pleiten te Amsterdam, Alk maar en Hoorn en het is iedereen altijd een raadsel geweest hoe hij den tijd heeft kunnen vinden om zijn boeken te schrijven talrijke vergaderin gen bij te wonen en bezoeken te ontvangen. De Vrijmetselarij waarbij hij Regeerend meester van de Loge Willem Fredrik en Groot redenaar van het Groot Oosten was72» nam hem heel veel tijd in beslag en 's morgens stroomde het van bezoekers van alle standen, die nooit ongetroost weg gingen. In 1848 bezochten hem Duitsche en Oostenrijksche vluchtelin gen, meestal Vrijmetselaars die na op de baricades gevochten te hebben bij Papa hulp en troost kwamen zoeken en ook vaak vonden. Eens werd hij bezocht door een duitsche phrenoloog die Papa's schedel wilde meten. Het bleek dat die nog grooter afmeting had dan die van Schiller hetgeen hem niet onaangenaam was. Acteurs en Actrices, die al of niet in zijn tooneel stukken speelden kwamen om raad vragen of les in het actee- ren nemen en als men daarbij rekent dat hij al zijn werken zelf over schreef, alvorens ze aan den drukker te zenden en 's avonds zelden werk te dan vraag ik mij af wanneer hij alles wat hij naliet geschreven heeft. Papa ging 's avonds nooit vóór 12 uur naar bed en als ik tegen dien tijd te huis kwam vond ik hem in de huiskamer aan het schaakbord, tegen zijn eigen spelende. Hij speelde heel goed, zonder bepaald een phoenix te zijn, maar dat was hij in zooveel andere opzichten. Papa ging geregeld de Donderdag avonden naar het Instituut771», later Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 50