hadden zij hem gefusilleerd, waarmede men in 1848 niet veel compli menten maakte, en van orde op zijn zaken stellen kon dus geen sprake zijn geweest. Nadat hij uitgefulmineerd had dat de ruiten er van dreun den en op 't springen waren, kreeg ik den wissel terug en was blijde toen ik heelhuids weer op straat stond. Formes kreeg later een engagement in Londen voor 6000 Shg de season, maar raakte aan den drank, verloor zijn stem moet arm in Californië gestorven zijn. In mijn kantoorjaren had ik veel pleizier in de Variétés in de Nes bij Duport en in de fransche Variétés van Lavergne op het Singel over de latijnsche school. Bij Duport waren de komieken Judels en Bamberg bei- -57- den uitstekend en de aardige actrices Sablairolles en Scheps waren ook goed. In de fransche Variétés werden al de nieuwe stukken van Scribe opgevoerd, zoo als de Verre d'eau, la Calomnie la Cameraderie en far ces zooals le maitre d'Ecole8^ en le Gamin de Paris. De troep van Lavergne was uitstekend. De jeune premier was Matifas, de komieken Delanoy, Francis Drapier, die het publiek deden schateren van 't lachen. Delanoy heb ik 25 jaar later teruggezien te Parijs in de Vaudeville en dadelijk herkend. Frances deed met zijn scheve mond ons altijd den ken aan den Heer Witsen Straalman, een oude beau van Mama. Voorts was er Madame Duval die heel goede rollen van iste amoureuse vervul de, Mademoiselle Estelle een mager schepsel van weinig beteekenis en Mademoiselle Pauline die de Déjazet rollen meesterlijk speelde, eene geestige meid die met entrain acteerde en de lievelinge van het publiek was. Zij werd onderhouden door De Caze een mooi fransch mannetje zoon van de Baron de Caze Consul Generaal van Frankrijk. Bij Lavergne werden ook gastrollen door Monsieur et Madame Taigny en Madame Doche, die een prachtigen Engelschman met een rooden baard tot amant had en die haar op reis altijd moest volgen. Hij zat altijd op de iste bank van de gallerij, trés en vue en de dames lorgneerden hem tot groote jalou- zij van Madame Doche maar hij was daar toch nog betrouwbaarder dan uit haar oog. Er was ook een fransche Opéra op de Erwten markt, waar een uitste kende troep speelde. Ik herinner mij vooral de Hugenottes"»», waarin Madame Marneffe, die goed lelijk was maar met een prachtige stem de rol van Valentine zong, Mademoiselle Petit was Marguérite de Valois, een beauté van de bovenste plank, maar een middelmatig stemmetje, Bouchez speelde de rol van Marcel en l'Espinasse die van Raoul met schitterende stemmen van den eersten rang. Wie de rol van Nevers ver vulde ben ik vergeten, maar die was ook goed even als de koren en het orkest. Ten gevolge van mijn lidmaatschap in Arti et Amicitia was ik bevriend CHRISTIAAN VAN LENNEP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 57