250 Jaar Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen in Haarlem Ontstaan der Maatschappij Waarom 250 jaar geleden de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen juist in Haarlem werd opgericht is in de archieven der Maat schappij niet duidelijk vastgelegd. Waarschijnlijk is dat er in Haarlem lief hebbers, amateurs der wetenschappen, bestonden die gevoelig waren gebleken voor de moderne ideeën van de Verlichting. Zij interesseerden zich voor de zich sterk ontwikkelende natuurwetenschappen, beoefen den die in kleine clubjes en wilden die wetenschap helpen bevorderen. Misschien hebben bij de oprichting van de Maatschappij ook econo mische factoren een rol gespeeld. In de tweede helft van de 18de eeuw verloor Haarlem immers veel van zijn vroegere bloei. De vermaarde brouwerijen, de linnennijverheid, de zijde-industrie en de scheepsbouw waren nog maar een fractie van wat zij vroeger waren geweest. Wie zijn geld goed had belegd, kon zijn leven ongestoord voortzetten. Wie van het werk van zijn handen moest leven, was er slecht aan toe. De werkeloos heid en dientengevolge de armoede en de omvang van de bedelarij waren groot. Bij gebrek aan moderne sociale voorzieningen was een aanzienlijk deel van de bevolking aangewezen op de diaconie en de stedelijke armen zorg en daar gingen grote bedragen mee heen. Door nieuwe uitvindingen en technische verbeteringen zou de werkgelegenheid in Haarlem en in ons land weer kunnen toenemen en ook daarom moest de wetenschap worden bevorderd. Met een moderne uitdrukking: 'Welvaart door weten schap'. In ieder geval hadden in de eerste decennia van de Maatschappij veel van de uitgeschreven prijsvragen een economische achtergrond. Voor het bevorderen van de wetenschap stichtten zeven vooraan staande Haarlemmers op 21 mei 1752 een academie, die weldra de Hol landsche Maatschappij der Wetenschappen zou gaan heten. Als secreta ris werd de lutherse predikant C.C.H. van der Aa aangesteld. Nieuw was het idee van de oprichting van zo'n academie niet. In het buitenland waren door vorsten veel vroeger al academies voor de beoe fening der wetenschappen opgericht of hadden particuliere gezelschap- JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 82