werven. Het dagelijks bestuur zag niet veel in deze plannen, al had het wegens kapitaalverlies (Russische fondsen!) best een versterking van het vermogen kunnen gebruiken. Stipendia en andere beloningen In 1918 kreeg de Maatschappij een nieuwe kans. De directeur van de Maatschappij P. Langerhuizen liet de Maatschappij een kapitaal na van j 125.000 waarvan de baten (J 4.500 per jaar) moesten worden gebruikt voor de bevordering der natuurwetenschappen. Sinds 1920 zijn er uit dat fonds elk jaar uitkeringen gedaan voor het doen van onderzoek op veler lei gebied. Het is jammer dat met deze bedragen door inflatie steeds min der kan worden gedaan. Later is de maatschappij gaan optreden als onafhankelijke jury voor een aantal prijzen en stipendia en in wetenschappelijk opzicht is deze jurering de hoofdtaak van de Maatschappij geworden. Prijzen van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen De Koninklijke Shellprijs (i960) beloont een wetenschappelijke door braak of technische innovatie op het gebied van duurzame ontwikkeling en energie. De akzo Nobel Science Award. (1970) stimuleert onderzoek op drie terreinen, namelijk in de exacte wetenschappen, zoals natuurkunde, wis kunde en scheikunde, in de levenswetenschappen zoals biotechnologie, biologie, geneeskunde en farmacie en in de proces- en informatietechno logie. De Research Prijs corus (voorheen Hoogovens 1992) is ingesteld om uitzonderlijke prestaties te belonen die bereikt zijn uit onderzoek op het gebied van productie en/of verwerking van staal en aluminium. De Dirk Jacob Veegens Prijs (1981) is ingesteld door de Stichting Fonds voor de Geld- en Effectenhandel en is bestemd ter bekroning van een oorspronkelijk onderzoek op het gebied van de economische, politieke en/of sociale geschiedenis. De Keetje Hodshon Prijs (eerdere namen: Prins Bernhard Fonds Prijs en C.C. Hodshonprijs 1981) is een aanmoedigingsprijs voor recent gepro moveerden ter bekroning van onderzoek in geesteswetenschappen zoals literatuurwetenschappen, historische wetenschappen, wijsbegeerte en god geleerdheid. De J.C. Ruigrok Prijs (1984) dient ter bekroning van een oorspronke lijk onderzoek in de rechtsgeleerdheid, economie, maatschappijweten- Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 92