schappen (in engere zin) zoals sociologie en politicologie en mensweten schappen zoals psychologie en pedagogie. De Hodshon en de Ruigrokprijs zijn ingesteld door de J.C. Ruigrok Stichting. De Civi Prijzen (1998) bestaan uit afstudeerprijzen en aanmoedigings prijzen. De afstudeerprijs gaat naar afgestudeerden in informatica en technische informatica, chemische technologie, in het bijzonder de bio chemie en biotechnologie en werktuigbouw. De aanmoedigingsprijzen zijn voor de beste studieresultaten in informatica en technische informa tica, wiskunde en technische wiskunde, werktuigbouw, chemie en che mische technologie, natuurkunde en technische natuurkunde. Het Schuurman Schimmel-van Outeren Promotiestipendium (1883) verleent sinds 1997 stipendia voor promotieonderzoek in alle weten schappen. Vergaderingen voor directeuren en leden De belangstelling van de directeuren voor de maandelijkse lezingen ver flauwde al gauw. Deze vergaderingen werden steeds meer gebruikt voor organisatorische zaken maar daardoor werd de interesse alleen maar minder. De dagelijkse gang van zaken bij de Maatschappij werd daardoor steeds meer bepaald door een kleine groep van Haarlemse directeuren. Pas in 1861 werd er een dagelijks bestuur ingesteld. De jaarvergaderingen voor directeuren en leden met een lezing en een vanaf het begin onver anderd gehouden maaltijd genoten wel een blijvende belangstelling. Die lezingen, 'wetenschap voor leken verklaard', worden sinds de lezing van Lorentz over De laatste vorderingen van de leer der elektriciteit in 1902 ook gepubliceerd. Sinds 1946 is hiervoor een aparte serie boekjes, de Haarlemse voordrachten. Hodshonhuis In 1841 werd het zgn. Hodshonhuis aan het Spaarne 17 in gebruik geno men, het statige pand dat door architect Abraham van der Hart in 1794 was gebouwd voor Keetje Hodshon. Hierdoor kreeg de Maatschappij een ruimere en chiquere huisvesting voor haar vergaderingen, verzamelingen en de nog steeds inwonende secretaris. Pas sinds 1917 woonde deze niet meer in het pand van de Maatschappij. Omdat bij de viering van het 150- jarig bestaan in 1902 de behoefte bleek aan een grote vergaderzaal waar in voor alle directeuren en leden plaats was, werd in 1904 naast dit huis een nieuwe grote vergaderzaal gebouwd. Toen de secretaris was verhuisd JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 93