werd in 1918 het grootste gedeelte van het gebouw verhuurd aan wat later de Rijks Geologische Dienst is gaan heten, die het pand in gebruik heeft gehad tot 1990. Daarna heeft de vroegere Oeconomische Tak enkele jaren een deel van het gebouw gehuurd. Nu bevinden zich daarin andere kan toren. De laatste jaren zijn de zalen op de eerste verdieping van het ffodshonhuis schitterend gerestaureerd en in hun oude pracht hersteld. Toen de begraafplaats in Overveen geruimd werd is de grafsteen van Van Marum in 1935 in de cour aangebracht. Ook is daar het model van het standbeeld voor Huygens geplaatst. De bibliotheek In de loop der tijd heeft de Maatschappij door ruilverkeer met andere academies en universiteiten een aanzienlijke bibliotheek opgebouwd. In 1910 merkte de secretaris op, dat de Maatschappij via ruilverkeer 657 tijd schriften ontving, waarvan toen al een groot deel werd doorgegeven aan andere wetenschappelijke instellingen. Maar een bibliotheek vergt op bergruimte, een bibliothecaris en eigenlijk ook raadplegers. Toen boven dien het Hodshonhuis in de 20ste eeuw alleen nog maar een vergader- en administratiecentrum werd en de secretaris er niet meer woonde, werd de bibliotheek tot een last. Daarom werden uiteindelijk en na veel praten de belangrijkste werken overgebracht naar de bibliotheek van Teylers Museum, waar hierdoor enkele lacunes konden worden aangevuld. Wat bij Teyler al aanwezig was werd aan de Amerikaanse antiquaar Kraus en het Haagse antiquariaat Martinus Nijhoff verkocht en vond zo interna tionaal een bestemming. Vanuit menige bibliotheek werd hier gretig op gereageerd, zodat collecties elders konden worden gecompleteerd. Voortaan gingen de binnenkomende tijdschriften direct naar Teyler. In de fraaie bibliotheek van de Maatschappij staan nu vooral de eigen uitgaven. Jubilea Aan de jubilea van de Maatschappij is steeds grote aandacht geschonken. In 1802 werd het 50-jarig bestaan sober gevierd met een toespraak en de benoeming van 13 nieuwe directeuren uit de besturen der koloniën. In 1852 duurde het eerste eeuwfeest twee dagen: Vergaderingen in de vergaderzaal van de Staten van Noord-Holland en in de Doopsgezinde kerk, een maaltijd in de schilderijenzaal van het Paviljoen en feestme- dailles voor alle aanwezigen. De afwezige protector koning Willem m JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 95