De keerzijde van de penning die bij het ioo-jarig bestaan van de Maatschappij in 1852 werd geslagen. Het randschrift luidt: Per saecu- lum floruit per saecula crascat (Gedurende een eeuw heeft ze gebloeid, moge ze door de eeuwen heen bloeien). In het midden staat Festis Saecularibus Celebratis Harlemi Die xxi Maii mdccclo (Het eeuwfeest te Haarlem gevierd op 21 met 1852). In het lint onderaan staan de woorden Societas Scientiarum Hollandiae (Maatschappij der Wetenschappen van Holland), (coll. Teylers museum) Lorentz hield een rede over de laatste vorderingen der elektriciteit. Er was een receptie in de Gravenzaal van het stadhuis en een maaltijd in het Brongebouw. Over deze herdenking verscheen een boekje. Het tweede eeuwfeest in 1952 had een duidelijk maatschappelijk en wetenschappelijk accent. Er werd een symposium gehouden over Weten schap en Maatschappij, een onderwerp en discussievorm die toen nog nieuw was en veel aandacht trok. In de Doopsgezinde Kerk werd de offi ciële herdenking gehouden onder de titel 'Wetenschap waarheen? Tradi tie en toekomst'. Er was een receptie en ten slotte een diner in de Graven- zaal. Belangrijk was in dat jaar ook de uitvoerige publicatie door de secretaris dr. J.A. Bierens de Haan over de geschiedenis der Maat schappij.2» Voor het 250-jarig bestaan van de Maatschappij in 2002 is eveneens een aantal activiteiten georganiseerd. Het begint met een symposium over de rol van de Maatschappij tijdens het proces van losmaking tussen wetenschap en samenleving in de periode 1840-1880. Verder wordt er een wetenschaps(vernieuwings)debat gehouden, een symposium Mappae mundi. Human Society and the Biosfere in de Doopsgezinde kerk. Voorts is er een ontvangst in de Gravenzaal van het stadhuis en het JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 97