Zelfs de vouwbril van Johannes m Enschedé en de bij passende brillenkoker van roggehuid zijn bewaard gebleven, (coll. Museum Enschedé) heid van den Roomschen Stoel, betreffende de invoering van de r.k. bisschoppelijke hiërarchie, het protestantsch gemoed zoo hevig werd geschokt, dat tot het aftreden van dit ministerie moest worden beslo ten; - eene nieuwe Tweede Kamer werd verkozen, en de heer Van Hall werd beschouwd als de meest bevoegde Staatsman, om het roer van de Staat in handen te nemen. Na 1848 hadden de bedaarde Nederlandsche Staatslieden het reeds menigwerf betreurd, dat het verwezelijken van de zoo goede bedoelingen van de Tweede Kamer van dat jaar zoo jammerlijk was verijdeld. Toen heeft zich de moge lijkheid voorgedaan, om indien men dit ernstig had gewild, te herstel len hetgeen vier jaren te voren was bedorven, doch ook toen is dit verzuimd, en zijn de democratische verordeningen, voor welke de menigte, blijkens hare onverschilligheid, zoo weinig sijmpathie gevoelt, en in den regel de intrigant zijn voordeel doet, in stand gebleven. '6?> Een leven lang burger 'Bij het einde onzer aanteekeningen vragen wij ons onwillekeurig af, hoe het mogelijk is, dat zoveel door één man kon worden verrigt en tot stand gebragt? Inderdaad, zoo ooit mag gesproken worden van een wél vol- bragt leven, dan is zulks van het leven van Mr. Joh. Enschedé,' zo schreef zijn neef Adriaan Justus in zijn biografische levensschets na zijn dood.68» Burgerschap en burgerzin vormen de rode draad in dit lange leven, —100— Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 102