opschoven, en dus een woning 'voor valiede arbeiders' zouden betrekken. De aan te stellen woningopzichteres moest bij dit alles een centrale rol vervullen. Gelden waren voor haar niet begroot en moesten worden ver diend uit de exploitatie van de woningen. Daarvoor was weer toestem ming van de gemeente nodig, bij wie de opzichteres in dienst moest komen. In een conceptbrief van de gemeente, waarin een en ander aan de orde werd gesteld, is overigens door een ambtenaar of de wethouder consequent het woordje 'achterlijken' doorgehaald en vervangen door 'zwakken'. -120— Eind 1930 waren de 22 woningen voor de 'sociaal-zwakken' en 28 van de 77 andere betrokken. Pas eind november 1931 werd de laatste woning verhuurd. In dat jaar besloot de raad nog een complex (110 woningen) voor economisch-zwakkeren te bouwen bij de Spaarnhovenstraat. De noodwoningen waren eindelijk geheel uit het Haarlemse stadsbeeld ver dwenen. Op 2 april 1930 stelde de gemeenteraad de namen voor de nieu we straten vast: Thorbecke en vijf van zijn 'negenmannen' van 1844 (Storm, Wichers, Van Rechteren, Luzac en De Kempenaer) werden met een straat vereerd. In 1936 besloot de raad het complex uit te breiden met nog eens 26 woningen en een bergplaats aan de Oude Weg. De woningen voor 'soci aal-zwakken' werden daardoor geheel ingesloten. Hun bijna massieve achtergevel met wat bovenlichten was vanaf de spoorbaan niet meer te zien. Vier jaar later besloot de raad nog eens 40 woningen te bouwen: 25 toeslagwoningen voor financieel-zwakken, vier woningen voor sociaal- zwakken en elf piepkleine huisjes voor bejaarden die in krotten woon den. De kritiek in de raad op de veel te kleine bovenlichten aan de ach terkant en ramen aan de voorkant werd niet gehonoreerd. Voor deze uit breiding moest het woonwagenkamp nogmaals verplaatst worden, nu naar de Waarderpolder naast de niet veel eerder aangelegde woonsche penhaven. Het plan werd in mei 1940 aanbesteed. Op 9 mei verscheen het ver plichte advies van de Gezondheidscommissie. Diezelfde dag meldde de Oprechte Haarlemsche Courant, dat in het hele land de bouw werd stil gelegd. Inmiddels was er weer een groot woningtekort ontstaan. Net als 25 jaar eerder lag de particuliere bouw al een tijdje stil, terwijl de komst van vele vluchtelingen voor een forse toename van de vraag had gezorgd. Wethouder Reinalda had enkele maanden eerder met klem de bouw van noodwoningen afgeraden. Op 10 mei trokken de Duitsers ons land binnen en werd Nederland bezet. In de hongerwinter werd twee vijfde van de Haarlemmerhout ille gaal gekapt en sloopten de bewoners van het Thorbeckekwartier uit acht Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 122