len en een betere bevaarbaarheid van de bestaande rivieren zorgden voor een snelle manier van transport.6' De populariteit van het bier als dorstlesser werd veroorzaakt door het ontbreken van alternatieven. In de Noordelijke Nederlanden waren zeer weinig beken en bronnen met zuiver water. Het water dat werd aange voerd door rivieren was brak en veelal verontreinigd door een gebrek aan hygiënische maatregelen. Wijn was voor de meeste mensen te duur en melk werd als ongezond beschouwd. Andere alcoholische dranken waren als consumptiemiddel niet voorhanden en koffie en thee waren in onze streken onbekend. Tijdens de bierbereiding werd het water gekookt, zodat de meeste bacteriën het niet overleefden. Bovendien smaakte het beter dan regen- of putwater. Iedereen dronk de hele dag bier, mannen, vrouwen en zelfs kinderen.?' Bier werd tevens gegeten in de vorm van bierpap en bierstoof, of gebruikt bij de bereiding van allerlei gerechten. Het dagelijks voedsel bestond voornamelijk uit gezouten vlees of vis, bonen en graanproducten en flink gekruide sausen.8' Dit zorgde voor een grote behoefte aan vocht. Daarbij verschaften de vele kerkelijke feestda gen, gildefestiviteiten, jaarmarkten en kermissen de mensen een goede aanleiding om nog eens extra diep in de bierpul te kijken.') —II— Twee bierglazen uit de 16e eeuw; links een wafelbeker en rechts een pasglas. Deze glazen zijn gevonden bij een opgraving in de Raamsteeg in 1983. (foto Jos Fielmich) MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 13