Het goede boek op de goede manier De geschiedenis van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem (1921-1974) Woord vooraf In 1995 bracht ik een bezoek aan de Kennemer Atlas (de foto- en pren- tencollectie van de Archiefdienst voor Kennemerland te Haarlem). Ik was op zoek naar oude afbeeldingen van het pand Nieuwe Gracht 70, van waaruit ik sinds enige tijd werkte als zelfstandig tekstschrijver en bedrijfs- journalist. Bij deze gelegenheid kwam ik erachter dat in het gebouw jarenlang de Rooms-Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek was gevestigd. Aangezien ik zelf van katholieke huize ben en mede door mijn studie Nederlands grote interesse heb voor het boek in al zijn facetten, was mijn nieuwsgierigheid gewekt en besloot ik in de geschiedenis van deze instelling te duiken. Er bleek nauwelijks iets over op papier te staan. In zijn standaardwerk over de geschiedenis van de openbare biblio theek in Nederland Lezen voor iedereen schrijft de bibliotheekhistoricus Paul Schneiders: 'Het zal duidelijk zijn: wie de geschiedenis van een plaatselijke openbare bibliotheek wil gaan onderzoeken, kan aan de slag. Hopelijk bevordert dit boek dergelijke lokale studies, die het hier geschet ste globale beeld stellig zullen aanvullen en verbijzonderen.' Ik heb Schneiders' woorden ter harte genomen, wat uiteindelijk heeft geleid tot deze publicatie. Deze geschiedenis van de r.ic. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem is voornamelijk gebaseerd op het archief dat zich bij de Archief dienst voor Kennemerland bevindt (en voor een deel bij de Stads bibliotheek Haarlem) en op krantenberichten in de katholieke Nieuwe Haarlemsche Courante Een apotheker met initiatief In het najaar van 1920 krijgt de Haarlemse apotheker H.J.M. Bartels een briefje van de secretaris van de Bond van r.k. Openbare Leeszalen en Boekerijen, P.P.J.A. van der Putt te Eindhoven, in antwoord op een ver zoek om inlichtingen omtrent de oprichting van een rooms-katholieke leeszaal in de Spaarnestad. Van der Putt schrijft: MAARTEN BROCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 143