waarmede U begint zijn geen eischen gesteld en ook niet hoeveel, doch U begrijpt, dat men toch iets in de kasten moet hebben,' schrijft Van der Putt. Ook voor personeelskosten is 2000 gulden uitgetrokken. De Roomsch-Katholieke Volksbond te Haarlem stelt zijn boekenbezit, ongeveer 660 banden, beschikbaar voor de op te richten leeszaal en bibli otheek. Daarnaast wordt er geworven onder de rooms-katholieke nota belen van Haarlem. Een van hen, wethouder en lid van de Tweede Kamer mr. J.B. Bomans (de vader van Godfried), is gaarne bereid mee te werken, zo laat hij Bartels weten: 'Amice, Hierbij uw "inteekenbillet" retour. Het doet mij genoegen nu eens de RK zaak niet met geld maar in natura ter wille te kunnen zijn, hoe wel, als het nijpt, ik ook tot het eerste bereid ben. Hunkerend naar transport liggen dus een 100 boeken en 200 brochures te wachten op de RK kruiwagen. Ik geef in bruikleen dwz als de bibliotheek wordt opgeheven heb ik het recht terug te nemen wat ik dan verkies van alles wat ik er in den loop der tijds gebracht heb. Want ik heb nu toevallig niet veel. Alle ontspanningslectuur (150 deelen) gaf ik reeds aan RK volksbond en RK Propagandaclub. Toch kan ik de RK lees zaal van dienst zijn. En wel aldus: Ik ontvang Handelingen en Staatsblad o.a. Beiden te uwer dispositie, mits wekelijks afgehaald, op bepaald uur. Alsdan kan ik ook meegeven de belangrijkste statistieken (maand schrift en jaarcijfers) en diverse verslagen (tijdelijke leestafel). Maar vooral kan ik uw brochurenschat verrijken. Tot heden nam ik ze meê in den trein en nam ze nooit terug, dwz gaf ze weg of liet ze in den trein liggen. Kwantiteit en kwaliteit is soms belangrijk. (Ook een vijf tigtal tijdschrifts per week (vakbladen) als de RK leeszaal daar belang in stelt). Uw brochuren (pamfletten) verzameling kan ik aanzienlijk verrijken in den loop der tijden. Moeilijk catologiseerbaar, weliswaar, edoch van 't grootste belang, juist in onze tijden, waarin dikke werken te duur zijn en toch niet gelezen worden door 't groote publiek. Van heden af ga ik potten voor u. Heerkens Thijssen (oud papier) komt dan toch nog van mij dagelijks 10 kg over!' Op 1 april 1921 worden de statuten van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Roomsch-Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek goedgekeurd. Voorzitter wordt A.B. Michielsen, die ook al de eerder genoemde Haarlemse afdeling van 'Geloof en Wetenschap' voor- -144- Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 146