Mr. J.B. Bomans (coll. Spaarnestad Fotoarchief) zit. In het dagelijks leven is Michielsen voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem. Bartels vervult de functie van secretaris van de vereniging. De opening De r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Haarlem wordt op woensdag middag 30 november 1921 officieel geopend aan de Jansstraat 49. Men heeft onderdak gevonden bij de St. Elisabeth's Vereeniging, een liefda digheidsinstelling die kleding en etenswaren verstrekt aan zieke en arme katholieken. Na de inwijding van de zalen door pastoor H.J.I. Wentzel, spreekt Bartels de openingsrede uit, bij afwezigheid van voorzitter Michielsen. De katholieke Nieuwe Haarlemsche Courant brengt (evenals overigens het Haarlem's Dagblad en de Oprechte Haarlemsche Courant) een dag later uitvoerig verslag uit van Bartels' toespraak tot de genodigden: 'Wat wij U aanbieden, aldus spreker, moet beschouwd worden als het voetstuk waarop verder gebouwd zal worden. Wij leven in een tijdperk van ongekende hevige worsteling der geesten, waarvan zeer nadrukkelijk het stempel wordt afgedrukt in boek en geschrift. Om dus te kunnen voldoen aan de behoeften, wil onze bibliotheek bruik baar blijven, dan dient zij zich steeds nieuw materiaal te verschaffen ter oriënteering van den geest. Om dat te kunnen behoeven wij ech ter blijvende belangstelling in breeden kring. Er moet leven in onze boeken komen, zooals onze enthousiaste -145- MAARTEN BROCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 147