den. In de studiezaal liggen reeds eenige keurige, in fraaien pracht band gebonden boeken, alle geschenken, op de tafel. Aan weten schappelijke tijdschriften ontbreekt het niet.' In de eerste maand worden 140 leden ingeschreven, die voor het lid maatschap 1,50 per jaar betalen en de keus hebben uit ruim 3500 boe ken. De bibliotheek is iedere werkdag geopend van 10:00 tot 12:30 uur (behalve maandagochtend), van 14:00 tot 17:00 uur en van 19:00 tot 22:00 uur. Op een decembermiddag in 1921 gaat een redacteur van de Nieuwe ~H9~ Haarlemsche Courant eens een kijkje nemen. 'Er was niet veel bezoek - in een Hollandsche leeszaal is nooit veel bezoek en bovendien was er ijs, ijs in Holland! - maar aangenaam was de sfeer, die er gebracht werd door een tweetal dames, die door hun manier van doen zoo echt den bezoeker op zijn gemak brach ten. Geen nieuwsgierige blikken naar den indringer, zoodat de bezoeker terstond voelde geen vreemde meer te zijn in die omgeving. Het was inderdaad ook zijn leeszaal. Het viel ons op toen eenige oogenblikken later een doodeenvoudige, bejaarde arbeider binnen kwam, dat ook hem die sfeer van huiselijkheid trof. Ook hij kwam er blijkbaar voor de eerste maal. Even stond hij beduusd, maar toen hij zag, hoe gemoedelijk dat alles ging, viel hij in een der gemakkelijke leunstoelen neer en begon de Maasbode te lezen. "Wat 'n genot," zei hij een poos later tot de juffrouw, "dat je die groote krant nu ook kunt lezen, zonder een duur abonnement te nemen.'" De eerste directeur: Jos. Vandervelden De Vlaming Jos. Vandervelden (1884-1966) zwaait de scepter over de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Haarlem. Hij is geboren in Gent en heeft tevoren als volontair in de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Delft gewerkt. Vandervelden studeerde letteren, wijsbegeerte en rechten aan de universiteit van Gent, schreef enkele toneelstukken in het Frans en was privésecretaris van de schrijver Maurice Maeterlinck (die in 1913 de Nobelprijs voor Literatuur kreeg en wiens werk in 1914 op de Index librorum prohibitorum werd geplaatst). Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog neemt Vandervelden de wijk naar Nederland. Hij wordt letterkundig medewerker van het Haags toneelgezelschap 'De Haghespelers' en trouwt met L.G. Vijgh (1889-1942), die onder het pseu doniem Ellen Russe optreedt als voordrachtskunstenares en toneelspeel- MAARTEN BROCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 151